Właściwa dieta: jaką stosować, by obniżyć poziom lipidów?

Witam! Mam 24 lata. Po ponad roku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych w badaniach laboratoryjnych wyszły mi nastepujace wyniki: TAG> 300mg/dl oraz cholesterol całkowity również powyzej 300mg/dl. Zrezygnowałam z antykoncepcji doustnej na rzecz krążków, co jest również metodą hormonalną i po około roku ich stosowania ponownie zrobiłam badania: cholesterol calkowity 223mg/dl, TAG 212mg/dl. Moje pytanie dotyczy tego, czy mam coś z tym teraz robić? Czy moje wyniki kwalifikują sie do leczenia farmakologicznego, czy tylko powinnam co jakiś czas robić badania kontrolne w tym kierunku?
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze powinna Pani pomyśleć o zmianie stylu życia, która obejmuje zmianę nawyków żywieniowych oraz zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.
Dieta obniżająca stężenie lipidów (dieta obniżająca poziom cholesterolu):
- Utrzymuj swoją masę ciała taką, aby twój wskaźnik masy ciała mieścił się pomiędzy 20 a 25 (BMI - body mass index - wskaźnik masy ciała), ogranicz ilość kalorii w stosowanej diecie; zacznij regularnie uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny (min. 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.
- Ogranicz podaż tłuszczu w taki sposób, aby stanowił on poniżej 30% energii w twojej diecie.
- Redukcja tłuszczu: zmniejsz podaż tłuszczu nasyconego (głównie zwierzęcego, poniżej 10% całkowitej zawartości energii); tłuszcz nasycony zastępuj przede wszystkim tłuszczami jednonienasyconymi lub wielonienasyconymi (tłuszcz roślinny, oliwa, tłuszcz rybi).
- Dzienne spożycie cholesterolu w twojej diecie powinno być niższe niż 300 mg.
- Wprowadź do swojej diety więcej produktów zawierających węglowodany złożone oraz rozpuszczalny błonnik (owoce, zboża, warzywa).

Wśród produktów, które powodują zmniejszenie poziomu cholesterolu, znajdują się jęczmień, płatki owsiane, otręby owsiane, jabłka, banany, jeżyny, owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty), nektarynki, brzoskwinie, gruszki, śliwki, czarna fasola, brokuły, brukselka i marchew.

Jeżeli zastosuje się Pani do takiej diety, za 3 miesiące proszę ponownie wykonać badania. Niepomyślne wyniki wskażą na konieczność wprowadzenia leczenia farmakologicznego.