Poziom cholesterolu a dieta i ruch fizyczny

Mężczyzna, 31 lat. Ostatnio zrobiłem pełny pakiet badań i niepokoi mi kilka wyników: Cholesterol całkowity 307mg/dl (norma 115-190); Cholesterol LDL 222mg/dl (norma 0-150). Czy dieta i ruch fizyczny wystarczą aby poprawić wyniki czy jednak będzie konieczne leczenie farmakologiczne? Bardzo proszę o pomoc.

O ile w rodzinie nie ma przypadków opornej na naturalne metody kontrolowania hipercholesterolemii włączenie odpowiedniej diety jest zawsze pierwszym zalecanym krokiem stosowanym w walce ze zbyt wysokim poziomem LDL. Powinien Pan zamienić występujące w diecie tłuszcze nasycone oraz tłuszcze nienasycone w konfiguracji trans (a więc szczególnie margaryny, produkty zawierające olej palmowy i utwardzone tłuszcze roślinne) - na naturalne źródła tłuszczy nienasyconych - a więc oleje roślinne (szczególnie lniany, orzechowy, rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek), orzechy oraz tłuste ryby (łosoś, pstrąg, halibut, makrela, śledzie).