Wysoki poziom cholesterolu a wybór diety

Witam serdecznie mój mąż ma 32 lata ostatnio zostal poddany badaniom krwi I okazało się ze ma bardzo wysoki poziom cholesterolu zastanawiam sie co powinnam zrobic oprócz wyeliminowania czerwonego mięsa ,tłuszczy zwierzęcych by pomoc mu w jego obniżeniu

Witam serdecznie,
Oprócz zasad, które Pani wymieniła należy wprowadzić do diety:
-błonnik (w postaci pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz, otrąb pszennych),
-5 porcji warzyw i owoców dziennie,
-oleje roślinne (najlepiej olej lniany tłoczony na zimno lub olej rzepakowy)- przynajmniej 2 łyżki dziennie, np. do surówek czy sałatek,
-tłuste morskie ryby oraz owoce morza- jak najczęściej (ale nie wędzone czy smażone w panierce)-halibuta, śledzia, makrele, sardynki
-w ramach przekąsek orzechy, migdały.
Do smarowania pieczywa zamiast masła może Pani wprowadzić smarowanie pieczywa pastą ze zmiksowanego z czosnkiem avokado (avokado ma kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć cholesterol, a czosnek allicynę, która działa podobnie.)

pozdrawiam
Karolina Czyrwik

Witam poza wyeliminowaniem produktów obfitujących w cholesterol warto jest też wprowadzić do diety produkty, które mają wpływ na jego obniżenie - są to produkty bogate w błonnik pokarmowy czyli pełnoziarniste produkty zbożowe, pieczywo, kasze, makaron, ciemny ryż, płatki owsiane, otręby, nasiona roślin strączkowych, warzywa zwłaszcza w formie surowej. Bardzo ważne są też produkty, które wpływają na podwyższenie dobrego cholesterolu, który tak jakby "sprząta" nasze żyły po tym złym, a są to tłuste ryby morskie - makrela, śledź, łosoś, tuńczyk, halibut. Oraz zdrowe tłuszcze roślinne tj. olej olej rzepakowy, olej lniany, oliwa, orzechy, pestki dyni.

Witam
Kwasy omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. Dziennie powinno się spożyć 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. W diecie powinno znaleźć się mięso chude( drób, cielęcina, wołowina ), ryby. Wykluczyć proszę potrawy smażone, tłuste, sosy, ograniczyć słodycze.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

Witam. Poziom cholesterolu całkowitego można obniżyć spożywając produkty takie jak m.in. oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby morskie, produkty bogate w błonnik (ciemne pieczywo, brązowy ryż, grube kasze, warzywa, owoce). Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam. Warto wprowadzić do diety męża płatki i otręby owsiane np. płatki owsiane z mlekiem rano na śniadanie, otręby dosypywane do jogurtu na 2 śniadanie - obniżają one poziom niekorzystnej frakcji cholesterolu. Proszę postawić na większą ilość surowych warzyw, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, oleje roślinne - olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek. W walce z podwyższonym cholesterolem bardzo ważna jest również aktywność fizyczna i ograniczenie alkoholu.