Jeżeli kamienie w pęcherzyku żółciowym dokuczają i wywołują kolki konieczne będzie ich usunięcie. Obecnie większość zabiegów wykonuje się laparoskopowo. Z blaszkami miażdżycowymi nie będzie juz tak prosto - proszę udać się do dietetyka, który ustali dietę antymiażdżycową i zredukuje masę ciała.
Witam serdecznie ,
oczywiście musi Pani zastosować dietę ,tego nie można lekceważyć ponieważ mozna zrobić sobie krzywdę,to czy jest koniecznośc operacji może stwierdzic lekarz prowadzący ale to ,że jest konieczność zastosowania diety ,to mówię Pani ja.
Powina być to dieta niskocholesterolowa połaczona z diet a redukcyjną.
W takiej diecie należy zwrócic uwagę na tłuszcze i ogrniczyć spożywanie ich.W diecie niskocholesterolowej szczególnie ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczy nasyconych. Tłuszcze te można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego; mięsa, nabiał. Dobre tluszcze to oliwa z oliwek ,olej rzepakowy i olej lniany który jest polecany na zbicie cholesterolu.Spożywamy go mna surowo 2 razy dziennie po 1 łyżce.Właściwie niektóre wielonienasycone tłuszcze pochodzące z oliwy z oliwek, orzechów, avocado mogą obniżyć poziom cholesterolu, dlatego warto włączyć je do diety.Wybierając produkty do swojego jadłospisu zwracaj uwagę, aby nie zawierały one wiele tłuszczy. Zamiast tłustej karkówki wybierz chudą pierś z kurczaka lub tez tłusta, ale zdrowsza i bogatą w kwasy omega-3 rybę. Wybieraj mleko i sery z mniejsza zawartością tłuszczy.
Dieta na cholesterol powinna być obfita w produkty roślinne, te albo nie zawierają cholesterolu. Świeże warzywa, owoce, nasiona i ziarna roślin mogą nie tylko dostarczyć energii, niezbędnych witamin i minerałów, ale także znacząco obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu.
Z codzinnego jadłospisu nalezy wykluczyc również wysoko przetworzone produkty typu fast food , chipsy i inne tego typu przekąski.Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te produkty zawierają bardzo wysoko przetworzone węglowodany, często połączone z tłuszczem, które również mają wpływ na poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z całkowitym metabolizowaniem tego rodzaju przetworzonego pożywienia.Bardzo ważnym elementem tej diety jest błonnik ponieważ jest on naturalnym lekiem na cholesterol.Należy przyjmować około 30 g błonnika w postaci owoców (najlepiej ze skórką), warzyw, ziaren i nasion roślin lub suplementu. Najwięcej błonnika zawierają płatki owsiane, grejpfrut, fasola, marchew.
Co możemy jeść :
pieczywo razowe, otręby owsiane,kasze ,ryż brązowy, odtłuszczony twaróg, ryby takie jak np dorsz ,herbata zielona, woda niegazowana, soki naturalne, mięso (filet z kurczaka, indyka, chuda wołowina i cielęcina),oliwa z oliwek i oleje (sojowy, rzepakowy), warzywa i owoce, czerwone wino (kieliszek dziennie)
Pozdrawiam serdecznie , mam nadzieję ,że pomogłam.
Ania Zientalska
P.S Jeśli potrzebuje Pani pomocy w ułożeniu odpowiedniego dla Pani jadlospisu , chętnie pomogę.
Proszę o kontakt prywatnie:
666 614 666
anna_zientalska@op.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wysoki poziom cholesterolu a wybór diety – odpowiada Mgr Karolina Czyrwik
- Czy dietą można obniżyć wysoki poziom cholesterolu? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Wysoki poziom cholesterolu a dieta niskotłuszczowa – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Podwyższony poziom cholesterolu – odpowiada Mgr Elżbieta Sternal
- Poziom cholesterolu a dieta i ruch fizyczny – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Wysoki cholesterol a dieta – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak obniżyć poziom cholesterolu całkowitego? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Podwyższony cholesterol a dieta – odpowiada Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
- Wysoki poziom złego cholesterolu u 36-latka – odpowiada Karol KoĹakowski
- Jaką dietę stosować przy wysokim cholesterolu? – odpowiada Małgorzata Gajewczyk