Nadmiar tłuszczu - dieta czy ćwiczenia?

Mam13 lat i ważę 59/60 na 169 wzrostu! Mam okropne zdanie, co do swojego ciała. Tłuszcz mi się zbiera na pośladkach, łydkach i brzuchu. Pomóżcie!

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ćwiczenia tak, ale dieta odchudzająca - nie! Znajdujesz się w okresie dojrzewania, w którym nie należy stosować diety odchudzającej. Możesz jednak wprowadzić pewne zmiany w swoim sposobie odżywiania, które pozytywnie wpłyną nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także zdrowie i pozwolą utrzymać właściwą masę ciała.

Jest udowodnione naukowo, że dzieci i młodzież, którzy ćwiczą sporo, mają niższą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie niż ci, których poziom aktywności fizycznej jest relatywnie niski. Aby spełnić zalecenia WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia, musimy dodać do naszej codziennej aktywności jakąś aktywność dodatkową, np. taniec, marsz, basen, siłownia. Postaraj się ograniczyć siedzący tryb życia - do minimum ogranicz siedzenie przed telewizorem czy komputerem.

Swój sposób żywienia możesz zmodyfikować poprzez ograniczenie słodyczy, np. słodycze spożywać tylko w 1 dzień tygodnia, np. sobotę i to w umiarkowanych ilościach. Zrezygnuj z jedzenia niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy, fast foody, ciasteczka z tłuszczem utwardzonym. Są źródłem niezdrowych węglowodanów, dużej ilości soli, cukru i tłuszczów nasyconych, które nie sprzyjają prawidłowej masie ciała. Zamiast tego jedz jak najwięcej świeżych produktów, warzyw, jeśli pieczywo to tylko ciemne, następnie ryby, chude mięso, sery twarogowe. Wprowadź też produkty o dużej zawartości witamin i składników mineralnychorzechy, pestki słonecznika, dyni, kiełki – to wzbogaci Twój jadłospis. I nie zapominaj o piciu wody mineralnej zamiast dosładzanych cukrem soków.

Pozdrawiam