Zapotrzebowanie kaloryczne dla 16-latka przy niskiej aktywności fizycznej

ile kalorii powinnam spożywać dziennie jeśli nie uprawiam sportu ? mam 16 lat 52 kg wagi i 165 cm wzrostu. ile dokładnie białek cukrów i tłuszczy ? ;D
16 LAT ponad rok temu

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2100 kcal, zapotrzebowanie na białko to 52 g (1 g białka/kg masy ciała), na tłuszcze 70g (30% dziennego zapotrzebowania energetycznego), natomiast na węglowodany 315g (w tej puli są zarówno węglowodany złożone jak i cukry proste).
Węglowodany powinny pokrywać ponad połowę dziennego zapotrzebowania energetycznego, ważne jednak aby były to głównie węglowodany złożone (najlepsze źródło to pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż, ziemniaki itp.). Unikać należy cukrów prostych: powinnaś ich spożywać maksymalnie 60g dziennie - źródłem takich cukrów są np. słodycze, ciasta, słodkie napoje, słodzone jogurty i serki, cukier dodawany do potraw i napojów.
Pamiętaj, że źródłem tłuszczów oprócz produktów takich jak masło czy oleje są także produkty mięsne, nabiałowe i wiele innych. Wybieraj produkty bogate w korzystne dla zdrowia tłuszcze, takie jak ryby, orzechy, pestki np. dyni lub słonecznika, potrawy zawierające olej zamiast tłuszczów zwierzęcych.
Zawartość w produktach białek, tłuszczów i węglowodanów to jednak nie wszystko. Równie ważna jest zawartość wielu innych cennych składników takich jak witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty itd. Należy się wystrzegać produktów, które oprócz kalorii, cukru i tłuszczu nie dostarczają nam innych wartościowych składników (są to np. słodycze, słone przekąski, biała mąka itp).

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dzienne zapotrzebowani energetyczne przy niskiej aktywności fizycznej wynosi w tym przypadku ok 2000kcal
W całkowitej podaży energii ok 15%(75 g) powinno pochodzić z białka, 30% (66 g)z tłuszczu i 55% (275 g) z węglowodanów. Warto przy tym zadbać, aby były to produkty pełnowartościowe.