Podwyższony poziom amylazy po pęknięciu trzustki i operacji zespolenia trzustkowo-jelitowego

Witam.Mam ważne i nurtujące mnie pytanie na temat mego syna sześcioletniego.W sierpniu 2013 roku miał wypadek na rowerku w wyniku czego pękła trzustka na pół,wdało się też OZT.Po operacji zespolenia trzustkowo-jelitowego,do tej pory było w porządku,ale chodzi mi o wyniki,w grudniu amylazy we krwi wyniosły 77,teraz w lutym podwyższyły się na 102,dodam że syn przyjmuje Kreon i ma ścisłą diete.Jaka może być przyczyna podwyższonej amylazy,oprócz niepilnowanej diety(taki zarzut usłyszałam)?

Witam. Poziom amylazy może podwyższać się również z zakażeniach dróg oddechowych, chorobach ślinianek, niewydolności nerek i wątroby. Być może dziecko obecnie wymaga zwiększenia suplementacji enzymów trzustkowych.