Podwyższony poziom NEUT w ciąży

Witam, jestem w 20 tygodniu ciąży (20 tydz. 2 dzień), z powodu 2-dniowych kurczów brzucha trafiłam do szpitala. USG wykazało, że z fasolką wszystko w porządku, FHR, wzrost, waga, ruchy płodu, łożysko wszystko wzorowo, krew i mocz też, było lekko podwyższone WBC (powyżej normy ciążowej, czyli 18). Na zlecenie lekarza w tydzień po szpitalu zrobiłam ponownie badanie krwi i moczu, wszystko w normie, trzy wartości odbiegają: WBC (13.6), ale norma ciążowa to 15, więc wiem już, że OK. HCT 35.8 (norma podana na badaniu 37-51), norma ciążowa jest niższa od zwykłej, więc też OK. ale... NEUT 9,31 (norma 2-6.9), przy czym NEUT%= 68.5% (norma 37-80%). Wszystko inne w normie, rozmaz mikroskopowy: pałeczkowate 1%, podzielone 74%, kwasochłonne 1%, limfocyty 24%, mocz wzorowy, brak leukocytów, ketonów etc.

Niepokoi mnie NEUT (nie mogę znaleźć nigdzie norm ciążowych) i wymaz pochwy pobrany w szpitalu, bo norm nie ma podanych, a wizytę u swojego ginekologa mam dopiero za 3 tygodnie i nie wiem, czy mam ją przyspieszyć, czy wszystko OK. Czekam jeszcze na wynik jednorazowego posiewu kału na salmonellę, bo 2 dni przed szpitalem próbowałam przed pieczeniem ciasta z surowym jajkiem (ciasto - sobota, szpital - poniedziałek). Proszę o interpretację wyników krwi i wymazu z pochwy. Z góry dziękuję. Wymaz z pochwy: nabłonki płaskie liczne, leukocyty 0-2-3, pałki kwasu mlekowego (+++), ziarenkowce Gram (+) (+), drożdżaki brak, wszystko pozostałe: brak.

Witam!

Przedstawione wyniki nie powinny budzić niepokoju. Niewielki wzrost neutrofilów może być spowodowany przebytą infekcją, ale gdy obecnie leukocytoza jest w normie to wydaje się, że nie ma powodów do obaw. Wydaje się, że wymaz z pochwy nie zawiera istotnych patologii. Niewielka ilość leukocytów mieści się w granicach normy, a stwierdzone ogólnie ziarniaki Gram dodatnie mogą wchodzić w skład naturalnej flory pochwy. W tej sytuacji można wykonać badanie w kierunku obecności GBS, czyli kolonizacji pochwy przez paciorkowca grupy B, który również jest ziarniakiem Gram dodatnim (wchodzącym w skład flory bakteryjnej pochwy), ale może prowadzić do przedwczesnego porodu lub też podczas porodu może spowodować infekcję noworodka (te powikłania kolonizacji zdarzają się stosunkowo rzadko). Wyniki wykonanych badań należy przedstawić ginekologowi prowadzącemu ciążę podczas najbliższej wizyty.

Pozdrawiam serdecznie!