Pogłębiona kifoza i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego a osteoporoza

witam,mam zdiagnozowana poglebiona kifoze i zmiany zwyrodnieniowe kregoslupa piersiowego,czy przyczyna tych zmian może być osteoporoza czy jakies inne czynniki,jakie kroki i badania powinnam w tej sytuacji poczynić,czy to jest poważne schorzenie czy da się z tym zyc, nadmieniam ze obecnie nie odczuwam zadnych dolegliwości i ogolnie czuje się ok.

Witam,

Wymienione przez Panią schorzenia nie są groźne. Niemniej jednak wymagają podjęcia dalszych kroków w postaci rehabilitacji, na której zlecone zostaną Pani ćwiczenia do domu. Ponadto konieczne będzie wytworzenie u Pani tzw nawyku prawidłowej postawy czyli nie garbienia się ponieważ pogłębiona kifoza to nic innego jak bardziej okrągłe plecy, a potocznie mówiąc garbienie się. Natomiast zmiany zwyrodnieniowe mogą wynikać z wieku, aczkolwiek coraz więcej osób już takie zmiany ma i to w młodym wieku. Nie wiem niestety jaki jest Pani wiek. W każdym bądź razie póki nie ma Pani objawów klinicznych z pogranicza neurologii czyli różnych drętwień, cierpnięcia, czy też uczucia bólu tak jakby narządów wewnętrznych to nie jest to duży problem, aczkolwiek nie należy tego bagatelizować! Co do osteoporozy to na jakiej podstawie ma Pani o niej podejrzenia? Unika Pani w diecie spożywania wapnia? Ogranicza nabiał i produkty mleczne? Łatwo łamie Pani kości? Zawsze dla uspokojenia się można wykonać badanie określające gęstość kości.