Pojedyncze uderzenia serca a wynik echa serca

Witam.Od pewnego czasu zauważyłam że często mam takie pojedyńcze,mocne uderzenie serca,zwłaszcza w nocy kiedy leżę i np.oglądam TV.Jest to nie miłe uczucie i wywołuje u mnie lęk.Miałam robione echo serca i wyszło tylko tyle że płatek zastwki mitralnej o grubości 3mm,nieco wpuklony w kierunku LA,napływ mitralny dwufazowy,E/A=1,5,niewielka fala zwrotna do LA-VC2mm.Lekarz powiedział że jest to bez znaczenia..holter nie wykazał rzadnych zaburzeń,badania krwi w normie.mam 36 lat.Monika

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Przyczyną uczucia szybszego, mocniejszego bicia serca niekoniecznie musi być choroba serca, przyczyną mogą być emocje (oglądanie telewizji również może mieć pewien wpływ), stany zdenerwowania, spożywanie kawy, mocnej herbaty, nikotyna, alkohol, napoje energetyzujące, przyjmowane leki (m.in. zawierające w swoim składzie atropinę, efedrynę, pseudoefedrynę - składnik niektórych preparatów stosowanych na "przeziębienie"), gorączka, małe spożywanie płynów w ciągu dnia (powinno się przyjmować dziennie ok. 2 litrów płynów), wysiłek fizyczny. Jeżeli przeprowadzone szczegółowe badania nie wykazały istotnych odchyleń od normy, nie ma powodów do niepokoju. Gdyby jednak dolegliwości nasilały się lub pojawiły się inne objawy (omdlenia, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej), proszę skonsultować się z lekarzem.