Pojedynczy polip pęcherzyka żółciowego

Witam. 1 rok temu wykryto u mnie pojedynczy polip pęcherzyka żółciowego. Obserwuję go w USG co 6 miesięcy. Jego wymiary od tego czasu się nie zmieniły (ma ok. 4 mm). Nie mam żadnych objawów. Mam 33 lata. Zdaję sobie sprawę, że nie mam wskazań do zabiegu i chciałabym go uniknąć, ale skoro wiek 50 lat jest wskazaniem do operacji, to czy to znaczy, że w tym wieku będę musiała się jej poddać, nawet jeśli polip nie urośnie? Czy taka zmiana, jeśli przez np. 20-30 lat nie rośnie, stwarza dalej zagroże

Lek. Katarzyna Szymczak

Sądzę, że przy braku objawów i stabilnym rozmiarze pilipa, nawet w wieku 50 lat niekoniecznie mu być Pani poddawana operacji. Przy obserwacji 20 letniej z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że nie jest to zmiana łagodna i zaprzestać obserwacji.
Pozdrawiam