Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pomniejszenie tarczycy a leki

Tsh4.490(norma0.270-4.200)Ft3 3.36 Ft4 1.30 oraz pomniejszona tarczyca. Po wizycie u endo. nie otrzymalam lekow. Czuje sie zle bole glowy sennosc ciagle zmeczenie bole miesni pieczenia miesni . Czy te objawy moga byc od tarczycy
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Witam Pani a,

Wyniki badań wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Za małą tarczycę przyjmuje się tarczycę o o bjętości < 8 ml (7ml) w zależności od podręcznika do endokrynologii. Część objawów jak najbardziej może wynikać z niedoboru tkankowego hormonów tarczycy o którym w Pani przypadku świadczy nieco podwyższony poziom TSH> Średnie wartości TSH u osób zdrowych w Pani przedziale wiekowym wynoszą ok. 1,5. Jeśli planuje Pani ciążę, to należałoby włączyć leczenie lekiem w małej dawce, podobnie jak w przypadku występowania objawów niedoczynności tarczycy,tak , aby TSH obniżyć przynajmniej do ok. 2,5.
Senność i zmęczenie to jedne z typowych objawów niedoczynności tarczycy. Jeśłi chodzi o bóle mięśni i pieczenie warto oznaczyć dodatkowo mioglobinę i kinazę kreatynową.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy