Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ponowne problemy z oddawaniem moczu

Witami serdecznie! Moje pytanie jest powiązane z problematyką poruszoną w poprzednich zapytaniach. Zadałem wcześniej pytanie odnośnie do zabiegów przeprowadzonych w związku z łagodnym rozrostem stercza. Pierwsza operacja nie przyniosła poprawy, kilkakrotnie zakładano mi cewnik. Poza tym rozwinęło się zapalenie gruczołu krokowego. Znalazłem się w szpitalu, tam przeprowadzono leczenie przeciwzapalno-objawowe i zostałem wypisany z założonym cewnikiem. Znów nie było poprawy, dlatego poddano mnie zabiegowi toalety loży i założono cewnik. Cewnik został zdjęty i zauważyłem poprawę w strumieniu moczu. Chciałem się dowiedzieć, skąd wzięły się moje problemy i jak je leczyć. Lekarka z Państwa serwisu odpowiedziała, że wzrost PSA może mieć związek z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, a szybki wzrost tych parametrów może oznaczać nawrót zapalenia gruczołu. W takiej sytuacji niezbędne było wykluczenie raka prostaty poprzez wykonanie biopsji stercza. Lekarka doradziła poczekanie na wyniki wykonanych badań. Właśnie w tej sprawie piszę.

Ostatecznie rozpoznano zwężenie cewki błotniastej i 12.01.2012. i zastosowano leczenie-optyczne endoskopowe nacięcie zwężenia. Nastąpiła poprawa, strumień moczu był zadowalający. Od kilku dni mam problem z oddawaniem moczu - powrót do stanu przed zabiegami. Pytanie moje jest z jakiego powodu jest powrót do stanu pierwotnego i jak temu zaradzić. Proszę mnie nie odsyłać do prowadzącego urologa. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 72 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam serdecznie!

Niestety moim zdaniem nie obędzie się bez osobistej wizyty u urologa. Od zabiegu minął ponad miesiąc i trudno bez zbadania pacjenta stwierdzić jaka konkretnie jest przyczyna ponownych problemów z oddawaniem moczu. Po zabiegu zdarzają się nawroty zwężenia, przyczyną problemów z oddawaniem moczu może być także przerost prostaty, zapalenie prostaty, pęcherza moczowego, cewki moczowej, ale także problemy z nerkami (np. zapalenia nerek, niewydolność nerek, uwięźnięcie kamienia moczowego w cewce moczowej). Być może konieczne będzie wykonanie ureteroskopii, czyli wziernikowania cewki moczowej celem oceny stanu po zabiegu operacyjnym.

W zależności od rozpoznania przyczyny trudności w oddawaniu moczu, będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie - jeżeli związane z nawrotem zwężenia to prawdopodobnie leczenie zabiegowe, jeżeli z innych przyczyn - postępowanie przyczynowe (antybiotyki w razie zapalenia, leki zmniejszające przerost prostaty).

Pozdrawiam
Lek. med. Agnieszka Barchnicka

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy