Postępowanie i leczenie po podejrzeniu nowotworu żołądka

Szanowny Panie Doktorze! Jestem mężczyzną i mam 64 lata. Na skutek stwierdzenia w wyniku badań krwi ustalono zawartość hemoglobiny na poziomie 10,8 g/dl. i żelaza 29 ug/dl. Skierowano mnie na badania do szpitala. Badania USG brzucha wykazały, że pacjent miał usunięty woreczek żółciowy. PŻW nieposzerzony, wątroba bez zmian ogniskowych, trzustka, śledziona, nerka lewa w normie, węzły chłonne okołoaortalne niepowiększone. W nerce prawej torbiel korowa 38 mm. RTG klatki piersiowej: sylwetka serca w normie miąższ płucny bez ognisk patologicznych, kąty i przepona wolne. EKG Lewogram Rytm zatokowy 74/min. Ciśnienie krwi RR 140/90 - 120/80 mmHg Tomografia komputerowa klatki piersiowej. Po podaniu środka kontrastowego w warstwach 2,5 mm. Stwierdzono niewielkie zmiany bliznowate w obu szczytach płucnych. Podobne zmiany z towarzyszącymi rozstrzeniami oskrzeli widać w segmencie 1 i 2 płuca prawego (po przebytym zapaleniu płuc w 1972 r,), a także w segmencie 6 płata dolnego płuca prawego. Niewielki niespecyficzny zapewne pozapalny guzek 3 mm w segmencie 9 prawym. W rzucie śródpiersia i wnęk płucnych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Przełyk w odcinku piersiowym nieposzerzony z niewielkim nacieczeniem w końcowym fragmencie na około 13 mm przed rozworem przełykowym. Tomografia komputerowa brzucha. Badania TK jamy brzusznej przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego (warstwy 1,25/2,5/5/5 mm) po uprzednim zakontrastowaniu pętli jelitowych. Zmiana naciekowa w podprzeponowym fragmencie przełyku sięgająca w obszar wpustu żołądka oraz naciekająca jego okolice podwpustową zarówno od strony krzywizny mniejszej jak i większej na odległość około 30-40 mm. Wątroba nie powiększona. W jej okolicy podprzeponowej w segmencie VII widoczne jest ognisko o średnicy 14 mm podejrzane o meta. Niewielka torbiel o średnicy 7 mm w segmencie VI wątroby. Nie stwierdzono poszerzenia dróg żółciowych wewnątrz i zewnatrzwątrobowych. Trzustka, śledziona i nadnercza bez zmian. Torbiel 34 mm w nerce prawej. Wydzielanie moczu cieniującego przez obie nerki jest zachowane prawidłowo. Węzły chłonne niepowiększone. Układ kostny bez podejrzanych ognisk. Badania - Gastroskopia: Prawidłowa opuszka i początkowy odcinek części zstępującej dwunastnicy. Odźwiernik drożny. Błona śluzowa całego żołądka nieco blada bez zmian ogniskowych. We wpuście w inwersji nieznacznie wpuklająca się zmiana guzowata. W przełyku od 39cm od siekaczy do wpustu obecny naciek zajmujący większą część obwodu. Pobrano wycinki. Poza tym b.z. Wniosek: guz przełyku. Po konsultacji z lekarzem Torakochirurgiem; Dgn: guz wpustu. Epikryza: 64-letni pacjent z przerostem gruczołu krokowego, po cholocystektomii, przyjęty w celu diagnostyki niedokrwistości, zgłasza zaburzenia połykania od kilku miesięcy. W wykonanej gastroskopii stwierdzono we wpuście w inwersji nieznacznie wpuklającą się zmianę guzowatą. W przełyku 39 cm od siekaczy do wpustu obecny naciek zajmujący większą część obwodu. Pobrano wycinki do badania hist.-pat. Wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej. Po otrzymaniu wyników badania hist.-pat. zgłosić się do poradni Torakochirurgicznej. Jednocześnie informuję, że nie mam ubytku masy ciała. Jestem osoba niepalącą , alkohol spożywany okazjonalnie w niewielkich ilościach. Mimo braku wyników badań histopatologicznych, proszę o opinię specjalistyczną, czy można na podstawie w/w opisu określić stan zaatakowania przełyku i żołądka. Jakie są rokowania? Czy stan taki podlega operacji? W jakim stopniu zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem powikłań i komplikacji pooperacyjnych? Na czym miałby taki zabieg operacyjny polegać? Czy będzie konieczne otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Jakie ośrodki szpitalne uzyskują najlepsze wyniki w tego typu zabiegach? Łącze pozdrowienia dla całego Zespołu. Z poważaniem, Andrzej P.

czy można na podstawie w/w opisu określić stan zaatakowania przełyku i żołądka? - Bezpośrednio nie można ocenić. Można tylko powiedzieć na pewno, że nie ma przerzutów odległych i prawdopodobnie do węzłów chłonnych. Dopiero wynik badania histopatologicznego materiału pooperacyjnego da dokładny stan zaawansowania nowotworu (jeśli to okaże się nowotwór - obecnie nie ma wyniku badania histopatologicznego). Jakie są rokowania? - O rokowaniu będzie można cokolwiek powiedzieć po uzyskaniu wyników badań histopatologicznych, ale głównie materiału pooperacyjnego. Czy stan taki podlega operacji? - Tak, tylko leczenie operacyjne może przynieść skuteczne efekty terapeutyczne. W jakim stopniu zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem powikłań i komplikacji pooperacyjnych? - Niestety dużymi. Powikłania mogą zdarzyć się w 20-30% (w zależności głównie od stanu ogólnego pacjenta). Śmiertelność znikoma. Na czym miałby taki zabieg operacyjny polegać? - Zabieg na pewno będzie polegał na całkowitej resekcji żołądka wraz z zajętym przez nowotwór fragmentem przełyku oraz odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego przez zespolenie przełyku z pętlą jelita cienkiego. Czy będzie konieczne otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej? - Dostęp przez jamę brzuszną powinien być wystarczający. Jakie ośrodki szpitalne uzyskują najlepsze wyniki w tego typu zabiegach? Najlepiej w tej sprawie skontaktować się z jakimś ośrodkiem klinicznym zajmującym się chirurgią głównie przewodu pokarmowego. Według mnie nie ma potrzeby operowania się w ośrodku torakochirurgicznym.