Powiększona lewa miedniczka nerkowa u dziecka

Witam serdecznie! U mojego 4,5-letniego syna zdiagnozowano powiększoną lewą miedniczkę nerkową już w okresie płodowym (badanie połówkowe). Po urodzeniu kazano nam powtarzać cyklicznie co pół roku usg jamy brzusznej - niestety poszerzenie nie ustąpiło. Opis ostatniego usg z czerwca 2012 roku - "nerki bez złogów, zmian ogniskowych, szersza miedniczka nerki lewej śred. 20mm". Podczas badania okresowego czterolatków dostaliśmy dopiero skierowanie do poradni nefrologicznej. Na skierowanie z poradni wykonaliśmy renoscyntygrafię, opis z badania: "nerki dobrze wychwytują znacznik, a udział każdej z nich w całkowitej czynności jest następujący: NL 44%, NP 56%. Położenie i kształt i wielkość obu nerek są typowe. Nerka lewa o nieco ścieńczonym miąższu. Miąższ nerki prawej prawidłowy. Po obu stronach spływ moczu do pęcherza moczowego zachodzi samoistnie, przy wyraźnej retencji w miedniczce. Zwraca uwagę duży pęcherz moczowy. Test diuretyczny: Po poaniu 7mg Furosemidu i.v. opisana retencja ustąpiła prawie całkowicie. Wnioski: Czynność obu nerek dobra. Poszerzenie lewej miedniczki bez cech istotnej uropatii zaporowej". Dodam jeszcze, że wykonujemy co kilka miesięcy badanie moczu i posiew - wyniki są idealne, nigdy nie wystąpił u syna zakażenie układu moczowego, nie ma problemów z oddawaniem moczu, a moczenie nocne zdarza się sporadycznie. Zostaliśmy skierowani na oddział nefrologii w Łodzi celem kolejnych badań w tym cystografii (nie wyjaśniona nam jakie są te inne badania). Panie doktorze czy cystografia jest potrzebna? Czy taka wada może ustąpić samoistnie - jak nam do tej pory sugerowano? Serdecznie proszę o odpowiedź i jakąś poradę. Czy godzić się na to badanie, jak się do niego przygotować i czy pobyt 3-4 dni w szpitalu jest konieczny? Skonsultowaliśmy wyniki z innym niezależnym lekarzem urologiem i nie widzi on potrzeby wykonywania cystografii i nie widzi także zastoju w nerce lewej. Zalecił powtórkę badania usg i scyntygrafii za pół roku. Mamy dwie zupełnie odmienne decyzje. Proszę o pomoc, co robić? Będę niezmiernie wdzięczna i z nadzieją czekam na Pani odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 4 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam! Badania rzeczywiście nie wskazują żadnych istotnych nieprawidłowości, jednak ze względu na to niewielkie poszerzenie miedniczki, a ponadto (jak napisano) duży pęcherz moczowy warto by było jednak wykonać zalecone badania. Poza cystografią (która wykaże ewentualny odpływ wsteczny z pęcherza do moczowodów, zaburzenia w opróżnianiu pęcherza) zapewne będą wykonywane badania urodynamiczne (polegające na ocenie czynności mięśnia zwieracza cewki, wypieracza, szyi pęcherza, które odpowiadają za prawidłowe gromadzenie moczu i opróżnianie pęcherza). Wydaje mi się, że te badania zlecone są przede wszystkim po to aby wykluczyć ewentualne stany, które mogłyby sprzyjać utrzymywaniu się tego poszerzenia miedniczki, które rzeczywiście wraz z rozwojem dziecka zwykle samoistnie ustępuje. Warto te badania wykonać i mieć pewność, że poza tym nic złego się nie dzieje, a później już tylko obserwować co jakiś czas w badaniu USG to poszerzenie. Badania te nie wymagają jakiegoś specjalnego przygotowania, co do czasu pobytu w szpitalu to zależy od oddziału, wydaje mi się, że potrwa to nie dłużej niż 3 dni. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty