Poziom anty-TPO i TSH oraz guzek w USG tarczycy
Witam. Poziom aTPO wyszedłmi 270 (norma 0- 34), zaś TSH 2.6 (norma 0.27-4.2). Powtórne TSH po miesiącu 1.97 (norma ta sama). FT3 4.98 (norma 3.1-6.8). FT4 18.75 (norma 12-22),. USG tarczycy wykazało pojedynczy guzek hypoechogenny 2x4mm- poza tym tarczyca książkowa. Czy ten guzek może powodować takie aTPO? czy warto się tym przejmować? Co to może być? Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Witam Panią,
Podwyższony poziom antyTPO świadczy o procesie autoimmunologicznym i nie jest związany z guzkiem. Proszę co jakiś czas obserwować stężenie TSH, gdyż istnieje ryzyko, że w wyniku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy może dojść do zaburzeń hormonalnych. Przeciwciała antyTPO są najbardziej swoiste dla chroby Hashimoto, ale mogą również być podwyższone w innych autoimmunologicznych zapaleniach tarczycy, a także u bardzo niewielkiego odsetka osób potencjalnie zdrowych. Guzek wymaga obserwacji, proszę wykonać kontrolne usg za ok 6 miesięcy, a potem wg zaleceń Pani lekarza.
Pozdrawiam serdecznie
Marek Derkacz