Poziom glukozy w surowicy

Witam. Niedawno miałam robione badanie krwi, w tym lekarz zlecił również sprawdzenie poziomu glukozy w surowicy oraz żelaza, jako że wcześniej miewałam już niedokrwistość. Powodem tego skierowania był fakt, że zdarzały mi się silne zawroty głowy, którym towarzyszyły drgania dłoni i uczucie "miękkich nóg". Wynik nie spodobał się mojemu lekarzowi, mimo że mieścił się w normach. Wynik glukozy wynosił 95 mg/dl przy normach 70-105, natomiast żelazo 42 ug/dl przy normach 28-170. Lekarz tłumaczył mi swoje zaniepokojenie faktem, że mam dopiero 20 lat, wzrost 162 cm i wagę 57 kg, i dlatego nie jest z nich zadowolony. Czy niepokój lekarza był uzasadniony? Jeżeli tak, to co powinnam zrobić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi tylko o te badania, co Pani podała, nie budzą niepokoju. Żelazo jest blisko dolnej granicy normy, ale jest normą - trzeba oczywiście jeszcze porównać z morfologią - czy hemoglobina i parametry określające krwinkę czerwoną są prawidłowe.

Jeżeli chodzi o wskaźnik masy BMI, to jest Pani w środku normy, więc bardzo dobrze.

Może były jakieś odchylenia w badaniu, które Pani lekarza zapokoiły... A czy objawy z powodu, których się Pani zgłosiła, występowały w sytuacjach stresowych? Jeżeli nie, można by było się zastanowić nad rozszerzeniem diagnostyki tych dolegliwości, na początek ekg, ciśnienie tętnicze, TSH, i ewentualna dalsza diagnostyka, np. konsultacja neurologiczna.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach morfologii krwi.

Serdecznie pozdrawiam!