Poziom glukozy we krwi w 10-tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 10 tygodniu ciąży, miałam robioną glukozę na czczo i wyszła 5,58. Lekarz ginekolog kazał mi się wybrać do diabetologa. Doktor zrobiła mi po trzech tygodniach krzywą cukrową na czczo 4,95 mmol/l( dziwny wynik bo zawsze mam glukoze ok. 5.5,chociaż 2 tyg przed badaniem bardzo mało jadłam gdyż miałam okropne nudności przez cały dzień). Glukoza po 2 godz 6,76 mmol/l. Czy to jest cukrzyca ciążowa?

Witam!
Pani wynik oznaczenia glukozy na czczo jest praktycznie wartością graniczną i sam nie daje podstawy do rozpoznania cukrzycy. Tym bardziej prawidłowe wyniki testu obciążenia glukozą wykluczają o rozpoznanie. Typowo cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana ok. 24-28 tyg ciąży, i wtedy należy powtórzyć test doustnego obciążenia glukozą. Warto jednak zwrócić uwagę na przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety uwzględniającej różnorodne produkty i częste, ale mniej obfite posiłki.