Praca cukiernika z WZW C

Dzień dobry. Mam 21 lat. Prawdopodobnie jestem nosicielką HCV:( Jestem umówiona na badania po świetach (prywatnie). Ostatecznie wszystkie wyniki mam i one są dobre (alat 44, aspat 27), tylko zostało mi USG jamy brzusznej, ale to dopiero w czwartek. Miałam dwa razy robione badania na WZW i wynik był dodatni. W październiku miałam 14,15, a w lutym 30,15. Żadnych tabletek nie biorę. A najgorsze dla mnie jest to, że jestem cukiernikiem. I proszę mi powiedzieć, czy jestem w stanie dostać zdolność do pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem. Marta

Redakcja abcZdrowie

Witam!

O zdolności do pracy na określonym stanowisku decyduje lekarz medycyny pracy, biorąc pod uwagę zagrożenia, na jakie jest Pani narażona w miejscu zatrudnienia i ewentualne zagrożenie, jakie może stwarzać Pani dla innych osób w związku z Pani chorobami.

Wirus zapalenia wątroby typu C nie przenosi się drogą pokarmową. Zakażenie nim nie jest więc przeciwskazaniem do pracy w charakterze cukiernika. Jeśli ogólny stan Pani zdrowia jest dobry, nie powinno być problemów z dopuszczeniem do pracy na zajmowanym przez Panią stanowisku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.