Preparaty obniżające cholesterol przy niedoczynności tarczycy i hiperprolaktynemii

Mam niedoczynność tarczycy (Hashimoto) i biorę Eutyrox 100. Mimo 2.5 roku leczenia nie uległ obniżeniu poziom cholesterolu- utrzymuje się na poziomie ok. 230-240 (mam 41 lat- 55 kg i bardzo ograniczam jedzenie). Dodatkowo mam hiperprolaktynemię. Czy powinnam przyjmować jakieś leki stale na choresterol i do jakiego lekarza się zwrócić (rodzinny lekarz nie widzi potrzeby-ale nie mam pewności , bo przy tarczycy też nie widział potrzeby leczenia).

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli stosuje Pani tylko dietę, a cholesterol nadal jest podwyższony najpewniej konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Hiperprolaktynemia jest następstwem niedoczynności tarczycy. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą endokrynologiem.