Problem z wysokim poziomem cukru w dwie godziny po śniadaniu

Wita nazywam się Andrzej, mam 43 lata i poważny problem z wysokim poziomem cukru w dwie godziny po śniadaniu (250 - 280 mg/dl) w t-2 cukrzycy, kiedy to poziomy na czczo przed śniadaniem i w ciągu dnia przed i po posiłkach aż do godziny trzeciej nad ranem są całkiem przyzwoite (80 - 160 mg/dl). Co może być przyczyną i w jaki sposób mogę zapobiec temu problemowi? Śniadanie, obiad, kolacja NovoMix 50. Jaki dobrać najoptymalniejszy model insulinoterapii, łącznie z dawkowanie w ciągu dnia.

Możliwości modyfikacji leczenia jest wiele, zależy od wielu czynników, w tym stopnia nadwagi i trybu życia . Jako pierwszy ruch proponowałbym sprawdzić czy zażywasz metforminę ( która jest najważniejszym lekiem w leczeniu cukrzycy typ 2 !!!) . Jako kolejny ruch proponowałbym 4 iniekcje insuliny na dobę wg modelu intensywnej insulinoterapii .
Jeżeli masz zasobniejszą kieszeń warto rozważyć też leki nowej generacji - inhibitory DPP4 lub Forxigę ( koszt 210 zł/mc ) . Reasumując diabetologia dysponuje coraz szerszym arsenałem narzędzi -zwróć się do Twojego Diabetologa - celem doboru optymalnego wariantu modyfikacji leczenia.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.