Wysokie poziomy glikemii w godzinach brzasku

Od jakiegoś czasu choruję na cukrzycę typu 1 i często zdarzają mi się sytuacje, że budzę się z cukrem około 250-280 mg/dl, a zdarza się nawet do 400 mg%, chociaż na noc nie jem nic słodkiego, ostatni posiłek najpóźniej o 19:00. Cukry około 22:00 często są w jako takiej normie, tzn. 110-150 mg%. Jestem leczona insuliną szybko działającą. Mój lekarz twierdzi, że nie powinnam się przejmować, ponieważ na początku choroby podobne wahania glikemii są normalne, a efekt brzasku, jak to nazwał, sam w końcu minie w trakcie leczenia. Mam kłopot, ponieważ chodzę do liceum, w tym roku zdaję maturę, a wysoki cukier rano sprawia, że do południa nie mogę się pozbierać, chociaż go zbiję. Czuję się ospała i ociężała, chodzę zmęczona, wtedy trudniej mi się uczyć i nie wiem, co powinnam z tym zrobić. Pozdrawiam, Sonia

ponad rok temu

Witam!

Tak zwany efekt brzasku to poranne hiperglikemie, wywołane działaniem hormonów zwiększających stężenie glukozy we krwi. Poza nim są jeszcze inne przyczyny porannych hiperglikemii, tzw.efekt Somogyi czyli hiperglikemia w odpowiedzi na wcześniejsze niedocukrzenie nocne, czy hiperglikemia związana z niewystarczającą dawką insuliny. W każdym przypadku porannych hiperglikemii trzeba ustalić ich przyczynę, tu polecany jest pomiar cukru w nocy, najoptymalniej o godz. 3 przez kilka dni.

Podsumowując, Pani poranne cukry są nieprawidłowe i zdecydowanie za wysokie, wymaga Pani weryfikacji przyczyny i rozważenia zmiany sposobu leczenia - zastosowanie odpowiedniej dla Pani problemu insulinoterapii, być może pompy insulinowej. Jest Pani młodą osobą i bardzo ważne jest dla Pani wyrównanie cukrzycy. Proszę więc udać się z tym problemem do diabetologa.

Pozdrawiam.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.