Poziom cukru powyżej 500 bez insuliny?

Moja mama lat 65 choruje na cukrzyce.Pomiary cukru we krwi często przekraczają nawet 500 a lekarz dalej leczy mamę farmakologicznie.Dodam że poziom cukru często skacze nieraz jest to 280 a nieraz 520.Lekarz nie zdecydował się na przepisanie insuliny ponieważ mama ma bardzo chore serce i jest osobą z dosyć dużą nadwagą (ponad 90 kg przy 165 cm wzrostu).Czy takie działanie lekarza ma sens?Czy ten b.wysoki i niestabilny poziom cukru nie powinien być leczony inaczej niż tylko tabletkami?
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Niedostateczna kontrola glikemii za pomocą leków hipoglikemizujących jest wskazaniem do rozpoczęcia insulinoterapii.

Istnieje również możliwość skojarzonego leczenia lekami doustnymi i jednym wstrzyknięciem insuliny naśladującym jej podstawowe wydzielanie. Taka forma stanowi przejściowy model postępowania w cukrzycy typu 2 przez kilka miesiecy a nawet lat przed wprowadzeniem monoterapii insuliną. W tym czasie chory może zapoznać się z zasadmi stosowania insuliny i odbyć odpowiednie szkolenie. Odwlekanie insulinoterapii skutkuje utrzymywaniem się hiperglikemii i zwiększonego stężenia proinsuliny, przyspieszających rozwój powikłań mikro- i makroangiopatycznych.

Zanim rozpozna się nieskuteczność leków doustnych, objawiającą się znaczną hiperglikemią >300mg/dl lub HbA1c>7%, trzeba wykluczyć inne, odwracalne przyczyny nieskutweczności takiego leczenia, np. błędy dietetyczne.

Współistnienie innych chorób zwykle pociąga konieczność przejścia na insulinoterapię bądź zwiększa zapotrzebowanie na insulinę w przypadku jej wcześniejszego stosowania.

Na koniec podkreślę, że posiadam zbyt mało informacji na temat ogólnego stanu zdrowia mamy, by wypowiedzieć się co w jej przypadku jest najlepsze. Być może z jakichś znanych sobie powodów lekarz mamy powstrzymuje sie od przejścia na insulinoterapię.

Pozdrawiam serdecznie

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli