Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poziom cukru powyżej 500 bez insuliny?

Moja mama lat 65 choruje na cukrzyce.Pomiary cukru we krwi często przekraczają nawet 500 a lekarz dalej leczy mamę farmakologicznie.Dodam że poziom cukru często skacze nieraz jest to 280 a nieraz 520.Lekarz nie zdecydował się na przepisanie insuliny ponieważ mama ma bardzo chore serce i jest osobą z dosyć dużą nadwagą (ponad 90 kg przy 165 cm wzrostu).Czy takie działanie lekarza ma sens?Czy ten b.wysoki i niestabilny poziom cukru nie powinien być leczony inaczej niż tylko tabletkami?
ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Szanowna Pani,

Niedostateczna kontrola glikemii za pomocą leków hipoglikemizujących jest wskazaniem do rozpoczęcia insulinoterapii.

Istnieje również możliwość skojarzonego leczenia lekami doustnymi i jednym wstrzyknięciem insuliny naśladującym jej podstawowe wydzielanie. Taka forma stanowi przejściowy model postępowania w cukrzycy typu 2 przez kilka miesiecy a nawet lat przed wprowadzeniem monoterapii insuliną. W tym czasie chory może zapoznać się z zasadmi stosowania insuliny i odbyć odpowiednie szkolenie. Odwlekanie insulinoterapii skutkuje utrzymywaniem się hiperglikemii i zwiększonego stężenia proinsuliny, przyspieszających rozwój powikłań mikro- i makroangiopatycznych.

Zanim rozpozna się nieskuteczność leków doustnych, objawiającą się znaczną hiperglikemią >300mg/dl lub HbA1c>7%, trzeba wykluczyć inne, odwracalne przyczyny nieskutweczności takiego leczenia, np. błędy dietetyczne.

Współistnienie innych chorób zwykle pociąga konieczność przejścia na insulinoterapię bądź zwiększa zapotrzebowanie na insulinę w przypadku jej wcześniejszego stosowania.

Na koniec podkreślę, że posiadam zbyt mało informacji na temat ogólnego stanu zdrowia mamy, by wypowiedzieć się co w jej przypadku jest najlepsze. Być może z jakichś znanych sobie powodów lekarz mamy powstrzymuje sie od przejścia na insulinoterapię.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy