Zamiana insuliny na leki doustne - czy słusznie?

Moja teściowa ma 85 lat i chyba od 20 lat choruje na cukrzycę typu 2. Początkowo była leczona tabletkami, potem insuliną (więcej niż 10 lat), a teraz po gwałtownym, nagłym spadku cukru pogotowie zaproponowało przejście na tabletki, które zapisał lekarz rodzinny i kontroluję reakcję na ten lek. W ostatnim półroczu niedocukrzenia występowały bardzo często. Zastanawiam się czy to była prawidłowa decyzja i proszę o opinię.

ponad rok temu

Dopuszczalna jest taka sytuacja. W wieku starszym obserwujemy spadek zapotrzebowania na insulinę (z różnych przyczyn) i wtedy albo zmniejszamy dawki insuliny, albo odstawiamy, albo podejmujemy próbę z lekami doustnymi. Osobiście preferuję pozostanie przy insulinoterapii, ale należy podejść indywidualnie do każdego przypadku.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy