Czy organizm może nie reagować na podawane dawki insuliny?

Witam. Mój mąż do 16.09 brał leki na obniżenie cukru - przy nich cukier wynosił 120 przed posiłkiem. Na początku września powstał stan zapalny palucha lewej nogi ( topa cukrzycowa). Lekarz zalecił przyjmowanie dwóch antybiotyków ( Dalecin , Aug......) oraz przejście na insulinę, aby obniżyć poziom cukru - co pomoże przy leczeniu stanu zapalnego palucha. Od 16.09 przeszedł na insulinę - zaczynał od 4 jednostek (insulina szybkodziałająca) - przed głównymi posiłkami (poziom cukru: rano 156, a 2 godz. po śniadaniu 180). Poziom cukru nie malał, więc zalecono zwiększać ilość jednostek oraz dołożyć 4 jednostki insuliny wolnodziałającej o godz.22. Tak doszliśmy do 16 jednostek przed posiłkami - a poziom cukru nie spada - jest taki sam jak przy 4 jednostkach. Mąż przestrzega diety 1500 kal. Na jeden posiłek zjada 3-4 przeliczniki WW. Pozdrawiam, Barbara

ponad rok temu

Szanowna Pani!

Zespół stopy cukrzycowej, przebiegający z zakażeniem tkanek miękkich, jest wskazaniem do insulinoterapii. Niezależnie od profilu glikemii, "odstawia" się leki doustne i włacza insulinoterapię. Pozwala to na bardziej dokładną kontrolę metaboliczną cukrzycy oraz, według niektórych autorów, wspomaga leczenie zakażenia. Zakażenie wymagające stosowania antybiotyków, powoduje zwykle wzrost stężenia glukozy. Jest to odpowiedź organizmu na stan zapalny i obserwujemy to w przebiegu większości chorób. Zwykle, po wyzdrowieniu, zagojeniu rany, profil glikemii wraca do poprzedniego poziomu i możliwy jest powrót do leków doustnych.

Proszę pamiętać, że dawkowanie insuliny dostosowuje się w ciągu kilku tygodni. Jeżeli stężenie glukozy jest zbyt wysokie - zwiększa się dawki tak, aby były skuteczne. Nie daje się z góry przewidzieć jakie dawki będą wystarczające. 

Niezwykle rzadko insulina nie działa. Zdarza się tak u pacjentów z wysoką insulinoopornością (wymagają kilkuset jednostek insuliny na dobę) lub z przeciwciałami przeciwinsulinowymi. Zwykle po odpowiednim dopasowaniu dawek, udaje się uzyskać zadowalające wyrównanie metaboliczne.       

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty