Insulinoterapia intensywna

Witam. Jestem cukrzykiem od 16 lat i wciąż na terapii konwencjonalnej, czyli dwa wstrzyknięcia insuliny - rano i wieczorem. Jestem osobą aktywną i męczą mnie stałe pory jedzenia, lecz nie wiem, jak mogę przejść na insulinoterapię intensywną. W tej chwili podaję rano 4 jednostki Humulin R i 23 jednostki Humulin, wieczorem 7 jednostek Humulin R i 4 jednostki Humulin N. Między posiłkami podaję czasami Humalog, jeżeli mam ochotę na większy posiłek lub mam za wysoki cukier. Moje pytanie brzmi: od jakich dawek powinnam zacząć i jakiej insuliny? Czy mogę zostać przy tych, co biorę? Powinnam dodać, że mieszkam za granicą i mam utrudniony kontakt z diabetologiem, więc proszę Państwa o podpowiedź. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam!

Schemat insulinoterapii nie powinien być ustalany przez internet, bez dokładnej analizy Pani profilu glikemii, jedynie na podstawie informacji o ilości i rodzaju stosowanych dotychczas insulin.

Ogólnie można powiedzieć, że intensywna insulinoterapia polega na wykonywaniu kilkurkotnie w ciągu dnia wstrzyknięć insuliny, co w pewnym stopniu naśladować ma naturalny rytm wydzielania tego hormonu. Zazwyczaj jest to 4 bądź 5 wstrzyknięć. Dla przykładu - przed głównymi posiłkami (śniadaniem, obiadem, kolacją) podaje się insulinę krótkodziałającą (w ilości ok. 20% dziennego zapotrzebowania),  przed snem pozostałą część dawki dobowej, ale w postaci preparatu o pośrednim czasie działania. Istnieje jednak wiele możliwości ułożenia takiego schematu, a lekarz w każdym przypadku stara się wybrać ten najkorzystniejszy dla danego chorego.

Uważa się, że jest to dużo bardziej korzystna metoda leczenia niż insulinoterapia standardowa. Jednak podkreślam raz jeszcze, że zmiana schematu insulinoterapii powinna być zlecona przez lekarza. Ze względu na ryzyko groźnych powikłań nie należy dokonywać samemu tego typu modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.