Problemy z podawaniem insuliny

MOJA CIOCIA MA 78 LAT, MIAŻDŻYCĘ, NADCIŚNIENIE, BEZ DEMENCJI, I BIERZE INSULINĘ MIX., 26 JEDNOSTEK RANO I 6 JEDNOSTEK WIECZOREM. GDY MA CUKRU OD 50 DO 100 MG, NIE BIERZE INSULINY PRZED POSIŁKIEM, MIERZY POZIOM CUKRU PO GODZINIE PO POSILKU I MA WYNIKI 140 MG, WTEDY BIERZE DAWKĘ INSULINY, LUB 2 GODZINY PO POSILKU, GDY POZIOM CUKRU JEST 140-160 MG PROCENT I POTEM SPOŻYWA POSIŁEK. MAM WĄTPLIWOŚCI OGROMNE, CO DO TEGO JEJ DZIAŁANIA. EFEKT JEST TAKI, ŻE PO ROKU WYNIKI MA STABILNE, NIE MA NIEDOCUKRZEŃ, UZUPEŁNIA PŁYNY I POZIOM CUKRU STABILNY. NA CZCZO MA 110 MG, TERAZ  2 GODZINY PO POŁUDNIU MA 125 MG PROCENT, A O 3 W NOCY MA 111 MG CUKRU. LEKARZ NIE WIE, ŻE TAK STOSUJE INSULINĘ. ZASTANAWIA SIĘ, CZY NIE ZMNIEJSZYĆ DAWEK INSULINY LUB WPROWADZIĆ TABLETKI. CIOCIA PYTAŁA, CZY MA SZANSE NA CAŁKOWITĄ REZYGNACJĘ Z INSULINY. LEKARZ ODPOWIEDZIAŁ, ŻE MOŻE TAK SIĘ ZDARZYĆ. CO SĄDZĄ O TAKIM LECZENIU INDYWIDUALNYM PRZEZ PACJENTKĘ FACHOWCY Z DIABETOLOGII? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

ponad rok temu

Witam!

O dobrej kontroli poziomu glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy świadczy stężenie hemoglobiny glikowanej - HbA1c.
Należy pamietać, że właściwe wyrównanie cukrzycy ma kluczowe znaczenie dla równowagi całego organizmu. Nieodzowna jest opieka diabetologiczna oraz okresowe kontrole w gabinecie diabetologa. Między tymi kontrolami nadzór nad leczeniem powinien sprawować lekarz rodzinny.

Podane informacje są zbyt wyrywkowe, by wypowiadać się na temat prawidłowości postępowania Pani ciotki. Konieczna jest dokładniejsza analiza, by rzeczowo ocenić prawidłowość leczenia.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że leczenie nie podlega kontroli lekarskiej, a jest ona niezbędna, gdyż jej brak, zwłaszcza w przypadku osoby w podeszłym wieku, może okazać się dla niej niebezpieczny.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.