Trudności z obniżeniem poziomu cukru w organizmie

Witam! Moja mama ma 56 lat. Wyniki krwi robiła 4 lata temu i były dobre. Aż tu pewnego dnia zaczęła dużo pić i czuła się ogólnie słabo. Po dwóch dniach widziała już plamy. Poszła do lekarza i okazało się, że poziom cukru to 454! Mamę skierowano do szpitala w celu rozpoznania cukrzycy. Podano insulinę i poziom cukru spadł, ale w nocy (mama nie jadła kolacji) podskoczył do 280. Na drugi dzień insulina 24-godzinna i tak: rano po śniadaniu 151, po obiedzie 181 a po kolacji 170. Następnego dnia podano tabletki na cukrzycę i lepsze wchłanianie i tak: po śniadaniu 254 a po obiedzie 260. Jutro mama ma znów dostać kolejną insulinę dożylnie.

Czy to jest normalne, że nie można wyregulować cukru tak długo? Czy taki wysoko poziom cukru świadczy o chorobie cukrzycowej czy też jakieś innej chorobie? Po tabletkach poziom cukru podskoczył - czy to już jest przesądzone, że mama będzie musiała brać insulinę? Bardzo proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję!

Witam!

Rozpoznanie cukrzycy typu 2 można postawić w trzech sytuacjach: 1. W przypadkowym badaniu poziom cukru przekracza 200 mg%. Przypadkowy oznacza o dowolnej porze dnia, bez względu na czas jaki upłynął od ostatniego posiłku. Dodatkowo występują objawy typowe dla cukrzycy (zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, osłabienie, utrata wagi, zaburzenia widzenia, czy infekcje) 2. Stężenie glukozy na czczo przekracza 125 mg% - badanie należy wykonać 2 razy. 3.Poziom cukru jest wyższy od 200 mg% po 2 godzinach od obciążenia 75gramami glukozy rozpuszczonymi w 300ml wody ( doustny test obciążenia glukozą - OGTT ). W przypadku Pani mamy można rozpoznać cukrzycę - wynik w przypadkowym badaniu wyniósł 454mg%. Podejście do leczenia cukrzycy jest bardzo indywidualne - wahania poziomu cukrów mogą się utrzymywać przez jakiś czas. Bardzo ważne jest przy tym utrzymanie diety. Nie jest przesądzone, że mama będzie stosować insulinę, należy zaczekać aż stan się ustabilizuje i ustalić jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie. W przypadku świeżo rozpoznanej cukrzycy i glikemii powyżej 300mg% na początku stosuje się insulinę, niezależnie od innych czynników. Pozdrawiam serdecznie!

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.