Dzień dobry!
1) To jest waściwy schemat przyjmowanie tego leku. Proszę pamiętać, że celem leczenia cukrzycy nie jest utrzymanie niskiej glikemii poposiłkowej, tylko uniknięcie powikłań, które pojawiają się po kilku kilkunastu latach trawania choroby.
2) Podniesiony cukier rano wynika z tzw. zjawiska brzasku.
Zjawisko brzasku jest częstym problemem, chociaż jego mechanizm jest bardzo prosty. Polega to na tym, że organizm naturalnie o poranku wydziela dużą ilość kortyzolu, by przygotować się na wzrost zapotrzebowania na glukozę tuż po przebudzeniu, oraz by zmniejszyć dotkliwość stresu związanego z wybudzeniem. Kortyzol to hormon, który zapewnia wyrzut glukozy z wątroby. Tak jest u zdrowego człowieka i jest to naturalne, jednak w przypadku diabetyka, w nocy działają leki obniżające poziom glukozy we krwi, dodatkowo nie je Pani przecież w czasie snu, no i efekt jest taki, że poziom glukozy spada, a nadnercza w odpowiedzi wydzielają kortyzol + wydziela się glukagon, dodajmy do tego zjawisko brzasku i mamy przepis na hiperglikemię. W Pani przypadku poranny bieg tylko pogorszył sprawę, bo spowodował jeszcze większy wyrzut kortyzolu.
Dlatego paradoksalnie dobrym sposobem na poranną hiperglikemię jest spożywanie wysokoenergetycznej kolacji. Oczywiście ta kolacja musi być zbilansowana, nie zawierać cukrów prostych, lecz takie składniki, które uwalniają energię powoli, np. cukry długie, tłuszcze, etc. Wtedy uda się ograniczyć hiperglikemię poranną - możliwe też, że wymaga Pani zmiany leczenia na preparaty o mniejszym działaniu hipoglikemizującym.
3) W przypadku mierzenia glikemii poposiłkowej najlepiej jest to zrobić 120 minut po posiłku. Na początku ilość pomiarów będzie bardzo duża, jednak jeśli uda się prawidłowo ustawić leczenie, nie będą konieczne tak częste pomiary
4) Proszę Pani, aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, a co za tym idzie również utrata masy ciała, są najlepszym sposobem na wyregulowanie glikemii i uniknięcie powikłań.
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób obniżyć poziom glukozy w godzinach rannych, tj. na czczo? Jest średnio 150 lub więcej – odpowiada Lek. Łukasz Dubielecki
- Wysoki poziom cukru – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Poziom cukru 120 na czczo – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Trudności z obniżeniem poziomu cukru w organizmie – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Stosowanie insuliny i wahania poziomu cukru – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Zapalenie korzonków a cukrzyca – odpowiada Lek. Izabela Brym
- Poziom cukru na czczo i po obiedzie – odpowiada Lek. Krzysztof Marzec
- Poziom cukru na czczo i po posiłku – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Jak obniżyć poziom cukru we krwi? – odpowiada Maciej Pawłowski
- Podwyższony poziom cukru przy otyłości – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek