Problemy gastryczne a refluks lub zespół jelita drażliwego

Witam. Od kilku lat mam problemy gastryczne. Zaczęło się od zgagi, cofania się tresci pokarmowej, zwężenia przełyku, problemy z przełykaniem, zaparcia. Gastroskopia była robiona kilka lat temu wstecz lecz nic nie wykazała, gdyż miałem zbyt waski przełyk. Aktualnie przyzwyczaiłem się z przełykaniem. Najwiekszy problem sprawiają mi wzdęcia brzucha, jestem najedzony przed każdym posiłkiem, mimo iż nie jem rzeczy niezdrowych. Czy jest to refluks, czy zespół jelita wrażliwego? Prosze o odpowiedz

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

zaspół jelita drazliwego diagnozuje się po wykluczeniu innych chorób jelita np. polipy. Proszę udać się do gastrologa po dodatkowe badania.

Pozdrawiam