Proszę o interpretacje tych wyników, boje się o dziecko

Prosze o pomoc mój syn nie aż taki mały bo ma 7lat ale pisze bo szukam informacji już wszędzie otóż od jakiegoś czasu puszcza mu się krew z nosa,i po badaniu morfologi plus rozmaz wynik nastepujacy: RBC 4.60 (3.9-5.3) HCT 0.38 (0.35-0.45) MCV 82.2 (76-90) RDW-CV 14.0 (11.5-15) HGB 8.2 (6.9-9.3) MCH 1.8 (1.55-1.98) MCHC 21.70 (19.96-22.19) PLT 364 (140-440) MPV 10.2 (7-13) PDW 11.7 (11.5-14.5) WBC 5.4 (4.5-13.5) ROZMAZ MIKROSKOPOWY: PAŁECZKOWATE 2% (3-5) PODZIELONE 26% (40-60) LIMFOCYTY 72% (35-55) MARTWI MNIE WŁAŚNIE TEN ROZMAZ KRWI BO JAKIŚ NIEMIAROWY WEDŁUG TYCH NORM I TA LICZBA LIMFOCYTÓW? CZY KTOŚ SIĘ ZNA LUB MIAŁ PODOBNIE ZMARTWIENIE BO KREW Z NOSA A PODWYŻSZONE LIMFOCYTY TO TEŻ OBJAWY BIAŁACZKI POMÓŻCIE.

Szanowna Pani, wyniki Pani syna nie wskazują na białaczkę. Należy pamiętać o tym, że wyniki morfologii krwi u dzieci interpretuje się w inny sposób niż u osób dorosłych. Podwyższona liczba limfocytów może wynikać w tym przypadku z dwóch przyczyn: pierwsza to naturalna sytuacja, kiedy u małego dziecka od wieku 6 miesięcy liczba limfocytów jest wyższa niż liczba granulocytów, a dopiero w wieku 6-7 lat dochodzi do odwrócenia proporcji tak jak u dorosłego.

Druga sytuacja to infekcja wirusowa, kiedy liczba limfocytów ulega podwyższeniu celem walki z chorobą. Co do krwawienia z nosa, najczęstszą przyczyną u dzieci może być zadrapanie lub anomalia naczyń w jamie nosowej. Proponuję konsultację u laryngologa, oraz powtórzenie badania krwi (morfologia, CRP, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego) za około 3-4 tygodnie.