Proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego głowy 2-letniego dziecka.

"W istocie białej obu półkul przykomorowo i podkorowo nieregularne obszary o podwyższonym sygnale, odpowiadające najprawdopodobniej zmianom naczyniopochodnym. Zaakcentowane przestrzenie okołonaczyniowe Robina-Virchowa. W ciele modzelowatym drobne ogniska śr. do 1,5 mm o sygnale płynowym. Zaakcentowane szczeliny Sylwiusza. Pogłębiony róg potyliczny komory bocznej lewej. W tylnym dole czaszki obszar płynowy 12x9 mm - torbiel pajęczynówki?"
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno precyzyjnie zinterpretować taki opis, nie mogąc spojrzeć na zdjęcia rezonansu oraz nie mając wywiadu: z jakich powodów wykonano badanie? jaki jest wywiad okołoporodowy - czy było wcześniactwo, czy doszło do urazu okołoporodowego?

Zmiany naczyniopochodne mogą być również wrodzone. Czy Pani dziecko miało kiedykolwiek oznaczane parametry układu krzepnięcia? Jeżeli nie, proponuję wykonać to badanie. Przy podejrzeniu anomalii naczyniowej warto wykonać badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem.

Jeżeli chodzi o torbiel pajęczynówki - takie zmiany nie wymagają żadnej interwencji, zazwyczaj są wykrywane przypadkowo. Dopiero w razie szybkiego zwiększania wielkości oraz występowania objawów związanych z lokalizacją, rozważa się interwencję. Warto pokazać to zdjęcie neurochirurgowi by ustalił termin ewentualnego kolejnego, kontrolnego badania rezonansu.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o powikłaniach wcześniactwa.

Serdecznie pozdrawiam!