Terminy w badaniu po mastektomii

Witam serdecznie,

3 tygodnie temu przeszłam mastektomię lewej piersi po wykryciu raka w badaniu mammo (potwierdzonym w usg). Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej jestem b. zadowolona i wdzięczna zespołowi leczącemu. Byłam już na komisji kierującej na dalsze leczenie, gdzie otrzymałam wyniki biopsji i histopatologii - biopsji gruboigłowej chorej piersi, cienkoiglowej zdrowej, prawej piersi oraz badanie histopatologiczne usuniętej piersi i węzłów chłonnych.

Proszę o wyjaśnienie opisu badań i diagnozy, bo nie rozumiem użytych w nim terminów i tego, co się za nimi kryje, a także jaki wpływ na rokowania wyleczenia mogą one mieć z karty informacyjnej leczenia w szpitalu: rozpoznanie kliniczne zasadnicze - rak piersi lewej, nie rozumiem tych symboli T2 N1 M0 i pojęć medycznych użytych w opisie wyników badań: zastosowane leczenie amputatio mammae modą Patey (24.08.2010) - rozumiem to jako zastosowanie metody Patey'a w operacji. ICD-9 85.432 zmodyfikowana radykalna mastektomia, badanie histopatologiczne; narząd cały piersi lewej wraz z zawartością dołu pachowego - rozpoznanie kliniczne: Ca mammae sin, metoda - biopsja gruboigłowa HE (Y. 04.903), infiltratio carcomatosa carcinoma ductale invasivum mamme, Elston-Ellis G2 partim carcinoma intraductale typus solidum et comedo (15%). Guz wielkości 2,5 x 2,5, 5 x 2,3 cm leżący na powięzi na pograniczu kwadrantów zewnętrznych piersi w brodawce oraz pozostałym miąższu piersi. Utkania raka nie znaleziono w 23 wypreparowanych węzłach chłonnych dołu pachowego lewego, przerzutów raka nie stwierdza się, węzły odczynowe p T2 NO immunohistochemiczne. Badanie gruboigłowe piersi lewej: w ocenianych komórkach nowotworowych stwierdza się Estrogen Receptor (ER) (-) Progesteron Receptor (PgR) (-) HER 2 Protein (-) E- cadheryn (+) Status HER2 oznaczono przy użyciu DAKO Hercep-Test. Biopsja cienkoigłowa piersi prawej na godzinie 7. metodą BAC pod USG i ocena mikroskopowa: różnej wielkości płaty i grupy łagodnych komórek nabłonka gruczołowego sutka. Chemioterapia od 28 września poprzedzona badaniem krwi i ekg w dniu pierwszej chemii, 6 chemii co 3 tygodnie. Rozpoznanie: rak piersi lewej T2 N0 M0 rec (-) kod (ICD10) C 50,9 cel porady: chyba poniżej podano nazwy leków w chemii 3 x AC 3x T*** bez RT (bez radioterapii?) bez HT (bez hormonoterapii?).

Łączę wyrazy pozdrowień i podziękowań za poradę. krys

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zachorowała Pani na jeden z najczęściej występujących podtypów raka piersi - rak przewodowy inwazyjny piersi. Oznaczenie T2 N0 M0 to klasyfikacja stopnia zaawansowania - T2 oznacza wielkość guza, N0 - brak przerzutów do węzłów chłonnych oraz M0 - brak przerzutów odległych. Rak posiada ujemne receptory hormonalne, przez co nie można zastosować w leczeniu hormonoterapii. Charakteryzuje się pośrednim stopniem złośliwości - G2.

Rokowanie w każdej postaci raka jest poważne, niemniej u Pani nowotwór na szczęście wykryto w dość wczesnym stadium - istotne, że nie doszło do przerzutów do węzłów chłonnych, bo wtedy ryzyko nawrotu raka wynosi około 70%. Ze względu na to jednak, że rak jest hormononiezależny i stopień złośliwości pośredni, konieczne jest dodatkowe leczenie chemioterapią

Proponuję też lekturę artykułu dotyczącego rokowania w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie