Rak węzłów chłonnych a wskazania po wykryciu przerzutów

Mam 44 lata. Przeszłam dwie operacje, pierwszą 24 marca 2011: kwadrantektomia piersi prawej z użyciem znacznika. Rozpoznanie zasadnicze T1N1M0 Wyniki: 1) - Rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G2. W okolicy harpuna guz wielkości 1,4 x 0,9 x 0,7 cm. W obrębie guza średniego stopnia włóknienie, na obwodzie dość duży odczyn limfocytarny. Poza guzem w tkance mastopatycznej znaleziono mikroskopowe ognisko: carcinoma intraductale G2 typus solidum cum necroris. Marginesy wolne od utkania raka. Minimalny margines od dołu i od góry po 1 cm. pT1c 2) Rozpoznanie: Tkanka mastopatyczna z typowymi rozrostami wewnątrzprzewodowymi. Materiał tkankowy 3,5x3,1x5 cm. 3)Rozpoznanie:1) Estrogen Receptor (ER) (+) 2) Progesteron Receptor (PgR) (+) 3) HER 2 Protein (-) 4) E -cadheryn (+). Drugą operację na raka węzłów chłonnych przeszłam 20 kwietnia 2011r.: Lymphadenectomia axilallae dex. Wynik badania histologicznego: Wypreparowano 22 węzły chłonne dołu pachowego prawego. W 2 węzłach dolnych i 1 środkowym obecne przerzuty raka węzłów chłonnych niewykraczające poza torebkę węzłów. Bardzo niepokoję się tym, że rak przedostał się do węzłów chłonnych i że to zmniejsza szansę na moje wyleczenie. Niedługo rozpoczynam terapię. Najpierw 4 chemie czerwone, potem radioterapia i o ile dobrze zrozumiałam leczenie hormonami. Na komisji lekarze byli bardzo serdeczni, cała procedura odbywała się w przyjaznej atmosferze, jednak sporo pytań rodzi się w głowie pacjenta dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Jakie są rokowania przy raku węzłów chłonnych?

Witam serdecznie!

Rozpoznano u Pani przewodowy rak piersi o średnim stopniu złośliwości (G2) - to jest najczęstsza postać histopatologiczna raka piersi. Stopień złośliwości świadczy o agresywności nowotworu i skłonności do dawania przerzutów - ocenia się w skali od 1 do 3 przy czym 1 oznacza raka o najmniejszej złośliwości a 3 - raka o największej złośliwości.

Na podstawie podanych przez Panią oznaczeń można wnioskować, że rak u Pani rozpoznano w II stadium zaawansowania (od I do IV). Przerzuty do węzłów chłonnych faktycznie stanowią niekorzystny czynnik rokowniczy, to znaczy, że częściej dochodzi do nawrotu raka u kobiet z przerzutami do węzłów chłonnych niż w przypadku ograniczenia nowotworu tylko do piersi. Na pewno jednak to, że tylko 3 węzły były zajęte przez przerzuty i że nie doszło do przekroczenia torebki węzła i nacieku tkanki poza nim jest korzystne i jest większa szansa na wyleczenie.

Chemioterapia jest postępowaniem standardowym u pacjentek z przerzutami do węzłów chłonnych. Hormonoterapia to z kolei leczenie skierowane przeciwko receptorom na powierzchni guza - w przypadku jeśli są, tak jak u Pani dodatnie. To kolejne leczenie, które ma zwiększać szanse na trwałe wyleczenie.

Rokowanie w raku piersi zawsze jest poważne niezależnie od stopnia zaawansowania. Proszę jednak pamiętać, że rak piersi to choroba, z której da się wyleczyć. Wiele także zależy od nastawienia psychicznego.

Proszę być dobrej myśli, stosować się do zaleceń onkologów, a jest duża szansa na wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie