Przeciwwskazania do wykonania dwóch badań z kontrastem w odstępie 6 dni

Wtam.Chciałabym zapytać czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania dwóch badań z kontrastem w odstępie 6 dni.Pierwsze zaplanowane na 17.06 jest to urografia a kolejne 23.06 rezonans kontrolny przysadki mozgowej.Czy kontrast podany 2 razy w takim krotkim odstępie czasu może mieć miejsce?dodam ze wszystkie proby nerkowe mam w normie.Dziękuje

Witam serdecznie,

Dwa badania o których Pani pisze to dwa różne badania zarówno pod względem obrazowania jak i zastosowanego kontrastu. Urografia to badanie radiologicznego z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego a środki kontastowe są na bazie jody. Natomiast tomografia rezonansu magnetycznego (pot. rezonans magnetyczny) to badanie radiologiczne z zastosowaniem zjawiska rezonansu magnetycznego, który jest bezpieczne dla organizmu, zaś środki kontrastowe nie są na bazie jodu, dzięki czemu są o wiele bezpieczniejsze. Podsumowujac nie ma przeciwwskazań do wykonania obu badań w wskazanym przez Panią odstępie czasu. Jeśli ma Pani pytania proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub radiologiem w celu odpowiedzi na nurtujące Panią pytania.

Pozdrawiam.