Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przedłużanie paznokci a ich zniszczenie

Ostatnio zrobiłam kurs stylizacji paznokci, ćwiczyłam między innymi na sobie przez co przedłużałam, zdejmowałam żel, nakładałam hybrydę i zdejmowałam i tak w kółko nawet co dwa dni. Bardzo zniszczyło mi to moje zdrowe, mocne paznokcie. Są cienkie, łamliwe i wyginają się w każdą stronę nawet podczas drapania się i łamią się podczas zwykłego snu. Jak je odratować? Na razie uzywam tabletek MegaKrzem i odżywki eveline 8w1 ale po niej bolą paznokcie. Pomocy
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Jak właściwie dobierać kremy?

Krem pielęgnacyjny to podstawowy element wyposażenia każdej kosmetyczki. Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez dobrego kremu. Jednak jak je powinniśmy dobierać, by nam pomagały, a nie szkodziły? Obejrzyj film i dowiedz się tego.

Mgr Anna Pujanek Dietetyk, Leszno
34 poziom zaufania

Witam, najlepiej uzbroić się w cierpliwość - regeneracja paznokcia będzie następowała powoli, ale sukcesywnie. Należy poczekać, aż macierz wygeneruje nowe komórki i paznokieć uzyska odpowiednią grubość - piłowanie paznokci pozbawia je przecież kolejnych warstw masy keratynowej. Odżywka, o której Pani pisze, działa jedynie będąc używana zgodnie z przeznaczeniem (instrukcja na opakowaniu), jednak jej właściwości są dość kontrowersyjne, dlatego sugerowałabym właściwą, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkich składników odżywczych, zwłaszcza żelaza, cynku, witamin D, A, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów - po taką dietę może się Pani zwrócić do dietetyka. Suplementy są pomocne, jednak przy pokrytym zapotrzebowaniu z diety niepotrzebne, poza tym przyswajalność witamin i związków mineralnych z preparatów doustnych jest znikoma i wg źródeł wynosi ok 8-10%. Z drugiej strony może Pani stymulować macierz wcierając kapsułki z witaminami A i E w skórki i płytkę paznokciową dodając jej elastyczności, a do piłowania brzegów paznokcia używać drobnoziarnistych, papierowych pilników, które nie spowodują uszkodzeń i rozdwajania się paznokci. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy