Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie witaminy na rozdwajające się paznokcie?

Witam. Mam ogromny problem z rozdwajającymi się paznokciami - pomimo, że są dość twarde, rozdwajają się na dwie warstwy. Zażywam witaminy H-pantoten i nie widzę żadnej poprawy. Jak wzmocnić takie paznokcie? Co może być przyczyną tego stanu? Czy jest to spowodowane jakimiś  niedoborami witamin, czy złą dieta czy jeszcze inna przyczyną. Moczyłam ręce w oliwie, stosowałam odzywke do paznokci ale nic mi nie pomogły te zabiegi.Zawsze muszę je krótko obcinac bo jak sa trochę dłuższe to wygląda to brzydko. Bardzo proszę o jakąs rade co robić. Będę bardzo wdzieczna za jakies skuteczne rady. Dziękuję bardzo.
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam!

Rzeczywiście problemy z paznokciami (rozdwajanie, łamliwość) pojawiają się najczęściej wtedy, gdy organizmowi brakuje witamin bądź minerałów. Należy zadbać, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w cynk, żelazo, witaminy A i E, witaminy z grupy B, biotynę. Proszę sprawdzić, czy przyjmowane przez Panią suplementy rzeczywiście zawierają powyższe składniki.

Oprócz zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy unikać bezpośredniego kontaktu rąk z detergentami - do prac domowych najlepiej używać rękawic ochronnych. Pomocne mogą być także odżywki do paznokci w postaci bezbarwnych lakierów, które utwardzają płytkę paznokciową, przez co staje się ona nieco mocniejsza.

Jeśli pomimo przestrzegania powyższych zasad nie zauważy Pani poprawy, radziłabym wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania. Łamliwość paznokci może być objawem niedokrwistości czy zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam.

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Rozdwajające się paznokcie rzeczywiście najczęściej wynikają z braków w diecie witamin i minerałów. Nie jest to jednak reguła. Czasami mogą być spowodowane zaniedbaniami higienicznymi lub używaniem detergentów.
Do najczęstszych przyczyn rozdwajania się paznokci należą:
Przyczyny rozdwojonych paznokci:
niedobory białek, witamin: A, E, C oraz witamin z grupy B oraz minerałów, w tym w pierwszej kolejności niedobory: cynku, wapnia, magnezu i krzemu;
nieodpowiednia pielęgnacja paznokci – niewłaściwe opiłowywanie płytki, używanie preparatów z acetonem, niestosowanie odżywek, obgryzanie paznokci
czynniki zewnętrzne – mechaniczne, np. uderzenie, oraz chemiczne, np. zbyt długi kontakt z detergentami, innymi chemikaliami czy nawet z samą wodą;
choroby płytki paznokci – należą do nich np. zakażenia grzybicze, łuszczyca, choroby ogólnoustrojowe– tj. dna moczanowa, zaburzenia układu krążenia, zaburzenia np. z obniżonym poziomem hormonów tarczycy.

Warto udać sie do lekarza POZ i wykonać podstawowe badania moczu i krwi. Warto uzupełnić dietę w składniki pokarmowe tj. witamina A. W tym celu można próbować pić sok z marchwi. Poza tym w aptekach dostępne są preparaty ziołowo-witaminowe, które zawierają w swoim składzie krzem i cynk. Dobroczynnie na paznokcie działają też zawarte w diecie ryby morskie, wątróbka oraz soja. Witamina B znajduje się w drożdżach i pełnoziarnistym pieczywie, a witamina C np. w owocach cytrusowych i soku z porzeczki.

Jeśli poza rozdwajaniem sie paznokci występuje np. przebarwienie płytki paznokciowej na kolor żółty to może to świadczyć o grzybicy paznokci. W takim przypadku dalszym leczeniem farmakologicznym powinien zająć sie dermatolog.

Jeśli występuje kontakt z detergentami, w takim przypadku warto jest zakładać gumowe rękawice.

Trzeba też zadbać o odpowiednią pielęgnację paznokci. Można stosować krem nawilżający do rąk oraz oliwę z oliwek. Poza tym można fundować raz w tygodniu paznokciom kąpiel w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. W dodatku warto używać pilników do paznokci plastikowych, te metalowe mogą rozdwajać paznokcie. Kiedy paznokcie się rozdwajają warto na pewien czas zrezygnować z tipsów. W drogeriach dostępne są różne rodzaje serum witaminowego i regeneracyjnego zapobiegającemu rozdwajaniu się paznokci. Można też zastosować tzw. manicure japoński, o działaniu regeneracyjnym.

Jeśli proste zabiegi pielęgnacyjne i suplementacja diety nie pomogą należy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, a później w razie potrzeby dermatolog.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy