Jak poprawić słabą kondycję paznokci?

Dzień dobry, mam problem z paznokciami u rąk już od wielu miesięcy. Paznokcie są wprawdzie twarde, ale rozdwajają się i pierwsza warstwa po kawałku odpada. Nie używam lakierów ani zmywaczy i mam krótkie paznokcie. Biorę witaminy Centrum, drożdże i piję herbatkę ze skrzypu i pokrzywy. Z włosami nie mam problemów. Byłam już u kilku dermatologów i kazali mi smarować paznokcie olejami (oliwa, wiesiołek) i urgo, ale to nie pomaga. Wyniki morfologii też są ok, nie ma anemii, tarczycę też mam zdrową. Nie jestem na żadnej diecie, nie odchudzam się. Co jeszcze mogę zrobić? Proszę o pomoc

Na odbudowę paznokci potrzeba czasu oraz cierpliwości. Podczas picia naparów ze skrzypu należy robić przerwy, ponieważ wypłukuje witaminę B1 (w ostateczności można przyjmować w postaci suplementu). Polecam wprowadzić dietę urozmaiconą (warzywa, owoce, ryby, orzechy, nasiona, zboża, nabiał), aby dostarczać jak najwięcej witamin i składników mineralnych: witamina B, wapń, fosfor, cynk, krzem oraz kwasy tłuszczowe omega. Biotynę, ważną witaminę dla paznokci, zawierają np. ryby tłuste, wątróbka. Dostępna jest w postaci suplementów. Według niektórych źródeł, żelatyna wpływa wzmacniająco na paznokcie: poprzez stosowanie zewnętrzne oraz spożywanie produktów. Często paznokcie osłabiają wykonywane czynności, takie jak: częste moczenie rąk, niedostateczna pielęgnacja kremem, używanie nieodpowiedniego pilnika/obcinacza, który osłabia płytkę paznokcia, obgryzanie. Nie ma jednego uniwersalnego środka, który by pomógł dla wszystkich. Najważniejsza jest różnorodność, regularność oraz długotrwałe działanie.