Jak powstrzymać rozdwajanie paznokci?

Rozdwajają mi się paznokcie, czy czegoś brakuje w mojej diecie, lub od czego to może być i jak to powstrzymać?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku złej kondycji paznokci warto zastosować jeden z preparatów pomagających wzmocnić paznokcie. Odpowiedni preparat doradzi farmaceuta.

Dzień dobry! Problem z rozdwajaniem się paznokci może być skutkiem np. częstego moczenia rąk czy używania detergentów. Jeśli nie są to uszkodzenia mechaniczne warto zastanowić się nad wykonaniem badań krwi i wizytą u lekarza w celu zdiagnozowania przczyny. Często zmiana diety i stylu życia wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Niedobory pewnych składników w diecie mogą przyczyniać się do rozdwajania paznokci i wypadania włosów. Suplementy wspomagające ich stan zawierają w swoim składzie substancje tj.:skrzyp polny, cynk, niacyna, wit. E, B6, B12, B1, wapń, kwas EPA, DHA. Proszę pamiętać, że źródłem tych substancji są również produkty naturalnie występujące w diecie np. produkty pełnoziarniste ( ryż brązowy, chleb razowy), orzechy włoskie, ryby morskie, oleje roślinne, produkty mleczne. Po wiecej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska