Słabe i rozdwajające się paznokcie a suplementy diety

Mam bardzo słabe paznokcie. Te z prawej ręki, trzy, rozdwajają mi się od kilku miesięcy. Nie mogę opanować tego zjawiska. Ze względu na wiek (63 lata) bardzo przerzedzają mi się włosy. Czy są wskazane jakieś dobre suplementy ? Od jakiegoś czasu używam maxi Krzem. Proszę o radę.

Przyczyną tego może być brak witamin A, C oraz z grupy B, cynku oraz białka w diecie oraz częsty kontakt dłoni z różnym rodzajem detergentów.

Dobry wieczór! Problem z rozdwajaniem się paznokci może być skutkiem np. częstego moczenia rąk czy używania detergentów. Jeśli nie są to uszkodzenia mechaniczne warto zastanowić się nad wykonaniem badań krwi i wizytą u lekarza w celu zdiagnozowania przczyny. Często zmiana diety i stylu życia wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Niedobory pewnych składników w diecie mogą przyczyniać się do rozdwajania paznokci i wypadania włosów. Suplementy wspomagające ich stan zawierają w swoim składzie substancje tj.:skrzyp polny, cynk, niacyna, wit. E, B6, B12, B1, wapń, kwas EPA, DHA. Proszę pamiętać, że źródłem tych substancji są również produkty naturalnie występujące w diecie np. produkty pełnoziarniste ( ryż brązowy, chleb razowy), orzechy włoskie, ryby morskie, oleje roślinne, produkty mleczne. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska