Jakie jest ryzyko, że picie pokrzywy będzie miało skutki uboczne?

Witam! Mam 15 lat i chciałabym zacząć pić pokrzywę na włosy. Nie mam z nimi większych problemów, ale wiem, że pokrzywa dobrze na nie działa i przyspiesza ich porost. Kupiłam już herbatkę, ale na opakowaniu są wymienione działania niepożądane: wymioty, nudności, biegunka. Kiedy takie objawy mogą wystąpić? Jeśli wypiję za dużo czy to nie ma związku? I czy w ogóle w tym wieku mogę pić pokrzywę (jedną filiżankę dziennie)? Oczywiście zamierzam pić ją przez 2-3 tygodnie, a potem zrobić długą przerwę, bo pokrzywa wypłukuje z organizmu witaminy. Czy mogę bezpiecznie pić ją raz dziennie? I czy mogą wystąpić te objawy?

Witam! Pokrzywa zawiera cenne składniki mineralne oraz witaminy, które korzystnie wpływają na organizm człowieka, w tym porost włosów. Pokrzywa działa również moczopędnie i w związku z tym nadmierne jej spożywanie wypłukuje witaminy i sole mineralne z organizmu. Pokrzywa również poprawia metabolizm. U niektórych osób picie pokrzywy może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale nie są one regułą. Jeżeli będziesz piła codziennie przez okres 1 miesiąca 1 kubek naparu z pokrzywy nie powinny wystąpić niedobory składników mineralnych. Po tym okresie możesz pokrzywę zastąpić skrzypem i również pić go przez około miesiąc. Skrzyp zawiera krzemionkę, która wzmacnia włosy i paznokcie. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Witam serdecznie.
Przy spożyciu 1 filiżanki naparu pokrzywowego dziennie przez okres miesiąca, ryzyko pojawienia się skutków ubocznych jest – u osób zdrowych - minimalne. Taka ilość nie przyczyni się do znaczącego wzrostu wydalania moczu. A to oznacza, że utrata mikroskładników jest marginalna. Zyskujemy więcej dobrego, niż tracimy.

Popularną pokrzywę można przyjmować dłuższy czas w niewielkich ilościach, gdyż zawiera ona mniej substancji aktywnych niż większość popularnych ziół (np. dziurawiec).
Jest natomiast dodatkowym źródłem minerałów takich jak potas, wapń i żelazo. Zawiera również znaczne ilości pierwiastków rzadko spotykanych, stąd jej pozytywny wpływ na jakość włosów, skóry i paznokci.

Dodatkową informacja, która może Panią uspokoić jest fakt, iż pokrzywa zaklasyfikowana została przez specjalistów-botaników jako „dzika roślina jadalna”. Przy zbiorze trzeba użyć gumowych rękawic i wybierać tylko zdrowe okazy, bez zauważalnych chorób czy inwazji szkodników. Zaleca się spożycie świeżo zebranych liści pokrzywy majowej. Przelane gorącą wodą liście można wykorzystać do wyrobu wielu smacznych dań, takich jak: pierogi z pokrzywą i ricottą, zielona lasagne z pokrzywą i szpinakiem, zupa pokrzywowa.
Pamiętać trzeba jedynie o tym, by zioło (czy to na susz herbaciany, czy też do bezpośredniego spożycia) pozyskiwać zawsze z miejsc czystych biologicznie. Należy unikać zbioru ziół przydrożnych, rosnących w miastach czy też w sąsiedztwie dużych fabryk.
Pozdrawiam