Przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej

osłabienie w obrazach T2-zaleznych od tarczy miedzykregowej L4-L5 oraz obnizenie wysokosci tej tarczy zmiany dehydratacyjni-degenerecyjne.na poziomie L3-L4 widoczna zmiana tylna posrodkowa wypuklina tarczy miedzykregowej z modelowaniem worka oponowego,na poziomie L4-L5 WIDOCZNA DUZA ROZLANA CENTRALNO LEWOBOCZNA przepuklina jadra miazdzystego tarczy miedzykregowej o wym.24x8 mm w płaszczyznie poprzecznejz uciskiem worka oponowego,kolizja z lewym nerwem rdzeniowym i przyleganiem do prawego nerwu
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Ten wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa wymaga pilnej konsultacji z neurochirurgiem. W zakresie odcinka L4-L5 kręgosłupa lędźwiowego występuje bardzo duża przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej z uciskiem na korzeń nerwowy. Taki stan zapewne będzie wymagał leczenia operacyjnego. O tym jednak zadecyduje neurochirurg po bezpośrednim badaniu, analizie wyniku rezonansu magnetycznego, przedstawionych przez pacjenta objawów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej w badaniu TK

Mam zrobioną TK i oto wynik badania: "W wykonanym TK na wysokości L3-L4; szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok.3,6 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 16,6 mm. Na wysokości L4-L5 szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok 5,1 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 19 mm na wysokości L5-S1 szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok. 7,5 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 19,7mm. Proszę o interpretację tego badania i czy to schorzenie jest bardzo poważne oraz co mogę robić a czego mi nie wolno?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Witam! Każde badanie obrazowe powinno być interpretowane wraz z szczegółowym wywiadem oraz badaniem fizykalnym, wówczas można ocenić całość obrazu klinicznego. Ocena samego badanie może być tylko ogólna i dotyczyć uwidocznionych zmian. W wykonanym badaniu TK kręgosłupa stwierdzono liczne przepukliny tarczy międzykręgowej na kilku poziomach w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Świadczy to o tzw. dyskopatii. Niestety badanie nie dostarcza informacji na temat relacji tych zmian ze strukturami nerwowymi. Nie opisała Pani również dolegliwości. Stwierdzone zmiany świadczą o dość zaawansowanym procesie zwyrodnieniowym i wymagają leczenia zachowawczego - rehabilitacji oraz farmakoterapii. Rehabilitacja powinna składać się z masażu oraz fizykoterapii. Wśród leków ulgę mogą przynieść NLPZ oraz miorelaksanty. Warto również zadbać o oszczędzający tryb życia. Należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Proponuję skonsultować wynik badania z neurologiem, który zbierze dokładny wywiad oraz zbada Panią neurologicznie pod kątem ewentualnych objawów korzeniowych (będących skutkiem dyskopatii). W tej chwili nic więcej nie można powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przepuklina tarczy międzykręgowej

Witam! Od ponad 2 miesięcy mam problemy z odcinkiem krzyżowo-lędźwiowym. Nie pracuję od 2 miesięcy, jestem wciąż na zwolnieniu lekarskim. Nie mogę się schylić normalnie, chodzenie sprawia mi okropny ból, o spaniu nie mówiąc. Ból mam z prawej dolnej strony pleców, który promieniuje przez pośladki, nogę aż do łydki. Skonsultowałem się z neurochirurgiem i on po obejrzeniu rezonansu powiedział żeby nosić pas lędźwiowy i ćwiczyć np. nożyce bądź rowerek. Ja już to przerabiałem i zero poprawy. Oto opis mojego rezonansu magnetycznego robiony 21 listopada 2012 roku. Badanie MR odcinka L, wykonano w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w sek. Se T1, T2, STIR FSE, T2RFE SE., Wynik: Na poziomie l5 / s1 centralna wyopuklina tarczy mk do 6 mm z uciskiem worka oponowego wymiar ap kanału do 17 mm. Cechy dehydtaracji tarczy mk. Na poziomie l4 / l5, l3 / l4 bulgingi tarcz mk do 2 mm wymiar ap kanału do 13 mm. Sygnał trzonów, tarcz mk oraz stożka końcowego rdzenia w normie. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy konieczna będzie operacja bądź co robić skoro inne środki, ćwiczenia, rehabilitacja zawodzą. Pozdrawiam, Adam
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Przepuklina tarczy międzykręgowej na poziomie końca odcinka lędźwiowego kręgosłupa i początku krzyżowego jest niewielka i poza tym nie zawęża kanału kręgowego ani nie uciska na korzenie nerwowe. W takim przypadku leczenie operacyjne nie jest konieczne. W Pana przypadku dominuje tylko ból bez ubytków neurologicznych (np. niedowładów, zaburzeń czucia). Tym bardziej taki stan nie wymaga operacji (zbyt duże ryzyko samego zabiegu w stosunku do uzyskanych korzyści). Radziłbym w takim przypadku skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz specjalista rehabilitacji zaleci odpowiednie ćwiczenia (głównie w odciążeniu: basen) oraz zabiegi rehabilitacyjne (np. masaże, jonoforeza). Wystarczające powinno być w Pana przypadku leczenie farmakologiczne i odpowiednia rehabilitacja.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty