Przesuwalny guzek w prawej piersi

Witam! Mam problem z prawą piersią, w której wyczułam trzy guzki już jako 18-latka. Długo zwlekałam jednak z wizytą u lekarza, a potem zaszłam w ciążę i uznałam, że poruszanie tego tematu u lekarza w tamtym okresie nie ma sensu. Teraz mój synek skończył rok, nadal go karmię i w mojej piersi nic raczej się nie zmieniło. Guzy są w moim przekonaniu takiej samej wielkości, jak były... Nie pojawiły się żadne inne objawy, nie mam powiększonych węzłów chłonnych pod pachą, pierś nie zmieniła swojego wyglądu. Jednak wiem, że po zakończeniu karmienia, będę musiała wyjaśnić tę sprawę... Czy to może być rak, czy też jakaś inna zmiana??? Guzy wyczułam w wieku 18 lat, przez przypadek, nie wiem jednak od kiedy je mam... Mają około 0,5 cm średnicy, są łatwo przesuwalne i gładkie w dotyku. Jeden położony jest tuż nad brodawką, drugi z boku piersi, a trzeci pod spodem. Z góry dziekuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Sprężyste, gładkie i łatwo przesuwalne guzki to najprawdopodobniej gruczolakowłókniaki, łagodne guzy występujące u młodych kobiet. Guzy należy obserwować, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko zezłośliwienia. Jeśli guzy mają tendencję do szybkiego powiększania się, należy pomyśleć o ich chirurgicznym usunięciu.

Warto, aby udała się Pani w najbliższym czasie do ginekologa, który Panią zbada, ewentualnie wykona USG. O ewentualnym usunięciu warto pomyśleć jednak dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Pozdrawiam serdecznie