Przeszczep wysp trzustkowych w leczeniu cukrzycy typu I u dziecka

Mój syn ma 8 lat, od 1,5 roku choruje na cukrzycę typu 1. Jest na pompie insulinowej. Wiadomo, że ma gorsze dzieciństwo niż jego rówieśnicy. Chciałbym się dowiedzieć, na ile realne jest przeprowadzenie przeszczepu wysp trzustkowych i czy ten zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Czy po takim zabiegu byłby zdrowy?

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Zalety pomp insulinowych

Pompy insulinowy stosowane są przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jakie są zalety stosowania tego urządzenia? Na ten temat wypowiada się ekspert - dr Tomasz Gawrecki.

Witam!
Na dzień dzisiejszy optymalną metodą leczenia cukrzycy t. 1 jest odpowiednia insulinoterapia. W przypadku dzieci pompa insulinowa. Rozumiem, że choroba stanowi znaczne ograniczenie dla dziecka, jednakże przeszczep wysp trzustkowych obecnie nie jest doskonałą metodą leczenia. Stosuje się ją głównie z 2 wskazań: napadów niedocukrzenia niemożliwych do opanowania oraz nefropatii cukrzycowej. Sam przeszczep jest obarczony ryzykiem odrzucenia przeszczepu, w związku z tym chorzy muszą nieustannie przyjmować leki obniżające odporność celem zapobiegnięcia temu powikłaniu. Myślę, że dziecko musi nauczyć się żyć z cukrzycą, a wówczas będzie mogło korzystać z życia na poziomie bliskim rówieśnikom. Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty