Przewężenie przestrzeni międzykręgowej na poziomie L5/S1

Proszę o interpretację. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Przewężenie przestrzeni międzykręgowej na poziome L5/S1 w jej rzucie widoczny jest objaw próżniowy, wzmożona sklerotyzacja płytek granicznych tych trzonów kręgowych. Stan po złamaniu kompensyjnym trzonu kręgowego L2. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych dolnej części kręgosłupa lędźwiowego.
KOBIETA, 80 LAT ponad rok temu

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przestrzenie międzykręgowe zachowane poza hipoplazją na poziomie L5/S1

proszę o interpretację badania RTG odcinka L/S: na wykonanych zdjęciach odcinka lędźwiowo-krzyżowego w projekcjach AP i profilowej skolioza lewostronna 0/I stopnia wg.Grucy.Kąty Barge'a i Fergussona w normie. przestrzenie międzykregowe zachowane poza hipoplazją na poziomie L5/S1. poza tym wczesne zmiany zwyrodnieniowe. poza tym po RTG nadgarstka podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka. Proszę o wyjaśnienie tego wyniku. Pozdrawiam.Magda
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mierne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 w wyniku RTG

co to oznacza z wyniku rtg Mierne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1, stenoza otworów międzykręgowych na ww poziomie. Kształt struktura trzonów zachowane. Mam 30lat prosze odp czy to coś poważnego ?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty