Przewlekłe kupki u dziecka - co to znaczy?

Mój niespełna 2letni synek ma ciągłe problemy z brzydką kupką. Zanim dojdę do sedna sprawy przytoczę kilka istotnych faktów z historii zdrowia dziecka. Jako 6 miesięczne dziecko zachorował na zapalenie płuc. Była to pierwsza choroba.2/3 mies. wcześniej miał zielone kupki i wysypki na twarzy. Organizm nie radził sobie z chorobą i rozwinęła się sepsa. Badań w szpitalu miał całą masę jednak żadne z nich niczego nie wykazały. W krytycznym momencie choroby podano mu immunoglobuliny i od tego momentu było już coraz lepiej. Po skończeniu roku immunolodzy stwierdzili obniżoną odporność igg. Obecnie musimy robić cyklicznie badania z nadzieją ze w końcu organizm zacznie sam produkować więcej immunoglobulin. Właśnie w tym okresie po wyjściu ze szpitala przez ok. 5/6 kolejnych miesięcy kupki były normalne. Po tym czasie czyli prawie od roku czasu z niewielkimi przerwami (ok tydzień dwa po antybiotykoterapiach przy okazji innych infekcji) kupki są zielone, ze śluzem. Raz lepiej raz gorzej pachnące, czasem z czarnymi kropkami, jakby pestki kiwi a czasem jakby czarna porwana niteczka. Konsystencja raz luźniejsza raz bardziej zbita. a kolor raz seledynowy raz trawiasty ciemny zielony. W posiewach kału przy wyżej opisanym wyglądzie kup, zawsze wychodzi klebsiella pneumoniae a w posiewach moczu z reguły klebsiella oxytoca. Generalnie cały czas podaje mu probiotyki. Obecnie 2 rodzaje (na bakterie i drożdże) Innych objawów synek nie ma. Może czasem jest rozdrażniony ale to sporadycznie. Moje obawy budzi sam wygląd stolców. Zaczęłam się zastanawiać czy może nie zrobić badań w kierunku pasożytów i grzybów. Nie wiem czy to dobry trop. Muszę tu zaznaczyć że synek w wieku 5 miesięcy kilka razy zjadł mi trochę kaszy mannej prosto z woreczka, nie ugotowanej. Czy ktoś może mi pomóc? Podpowiedzieć jak szukać przyczyny?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zarówno obecność śluzu w stolcu jak i ich zielonkawa barwa nie zawsze jest objawem patologicznym. Jeżeli zatem pediatra nie zaleca wykonania dodatkowych posiewów, nie ma raczej takiej potrzeby. Bardziej niepokojąca jest obecność "czarnych żyłek" w stolcu. Mogą one bowiem oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zbada dziecko oraz oceni stan jego zdrowia.