Przewlekłe zapalenie płuc
Pięć lat temu gruźlica opłucnej - dół lewa strona, dużo płynu, nie potwierdzona badaniami bakteryjnymi. Leczona 6 miesięcy i spokój. Dwa lata temu mycoplasma - prawidłowe rozpoznanie po miesiącu potwornego kaszlu - leczenie klacidem zakończone sukcesem. Obecnie od ponad trzech tygodniu kaszel z odpluwaniem zielonej plwociny. Początkowo bóle mięśni i stawów, gorączka do 38 po wzięciu rovamycyny 3 od razu ustąpiła gorączka i bóle. Leczenie antybiotykiem trwało 10 dni. Kaszel nie ustąpił, choć się zmniejszył, zielona plwocina dalej obecna, ale w mniejszym nasileniu. Pocę się silniej niż zwykle. Osłuchowo zmiany zapalne w lewej dolnej części płuca. Wczoraj RTG klatki piersiowej z przodu i z boku. Opis:" Zmiany zapalne w segmentach IX i X płuca lewego. Znaczne pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej po stronie lewej. Płuco prawe bez zmian ogniskowych. Przepona i katy wolne. Sylwetka serca w normie. Części kostne żeber widoczne na wykonanym zdjęciu nie wykazują zmian." Przed badaniem lekarz zapisał Azitrox 500 na 6 dni. Następna wizyta o 10.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać
Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.
Witam! Zgłaszane objawy są typowe dla zapalenia płuc, a wykonane zdjęcie RTG potwierdza zapalenie płuc. Stwierdzono zmiany zapalne w segmentach IX i X płuca lewego. Znaczne pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej po stronie lewej również wiąże się z zapaleniem płuc i wydaje się być miejscowym odczynem zapalnym opłucnej płucnej. Stwierdzone zmiany nie wskazują jednoznacznie na nawrót gruźlicy, ale nie wykluczają jej też całkowicie. W związku z tym należy zastosować zlecony antybiotyk. Jeśli zlecone leczenie nie przyniesie zdecydowanej poprawy wówczas wskazane może być wykonanie posiewu plwociny z antybiogramem w celu zastosowania leczenia celowanego. Po zakończeniu leczenia wskazane jest wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG. Podsumowując, proponuję skonsultować problem z pulmonologiem, który oceni zdjęcie i zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce mikrobiologicznej. Pozdrawiam serdecznie!