Przewlekłe zapalenie płuc

Pięć lat temu gruźlica opłucnej - dół lewa strona, dużo płynu, nie potwierdzona badaniami bakteryjnymi. Leczona 6 miesięcy i spokój. Dwa lata temu mycoplasma - prawidłowe rozpoznanie po miesiącu potwornego kaszlu - leczenie klacidem zakończone sukcesem. Obecnie od ponad trzech tygodniu kaszel z odpluwaniem zielonej plwociny. Początkowo bóle mięśni i stawów, gorączka do 38 po wzięciu rovamycyny 3 od razu ustąpiła gorączka i bóle. Leczenie antybiotykiem trwało 10 dni. Kaszel nie ustąpił, choć się zmniejszył, zielona plwocina dalej obecna, ale w mniejszym nasileniu. Pocę się silniej niż zwykle. Osłuchowo zmiany zapalne w lewej dolnej części płuca. Wczoraj RTG klatki piersiowej z przodu i z boku. Opis:" Zmiany zapalne w segmentach IX i X płuca lewego. Znaczne pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej po stronie lewej. Płuco prawe bez zmian ogniskowych. Przepona i katy wolne. Sylwetka serca w normie. Części kostne żeber widoczne na wykonanym zdjęciu nie wykazują zmian." Przed badaniem lekarz zapisał Azitrox 500 na 6 dni. Następna wizyta o 10.

Witam! Zgłaszane objawy są typowe dla zapalenia płuc, a wykonane zdjęcie RTG potwierdza zapalenie płuc. Stwierdzono zmiany zapalne w segmentach IX i X płuca lewego. Znaczne pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej po stronie lewej również wiąże się z zapaleniem płuc i wydaje się być miejscowym odczynem zapalnym opłucnej płucnej. Stwierdzone zmiany nie wskazują jednoznacznie na nawrót gruźlicy, ale nie wykluczają jej też całkowicie. W związku z tym należy zastosować zlecony antybiotyk. Jeśli zlecone leczenie nie przyniesie zdecydowanej poprawy wówczas wskazane może być wykonanie posiewu plwociny z antybiogramem w celu zastosowania leczenia celowanego. Po zakończeniu leczenia wskazane jest wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG. Podsumowując, proponuję skonsultować problem z pulmonologiem, który oceni zdjęcie i zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce mikrobiologicznej. Pozdrawiam serdecznie!