Przewlekły kaszel: czy może być spowodowany?

Jestem palaczem i od jakiegoś czasu zauważyłem, że ciągle kaszlę. Nie jest to wielki kaszel, tylko odkaszliwanie. W styczniu miałem zapalenie strun głosowych, nie mogłem mówić przez parę dni. Domowe metody leczenia nie pomogły, więc musiałem udać się do lekarza i przepisał mi antybiotyki. Po 7 dniach ból gardła ustąpił. Jaka może być przyczyna mojego kaszlu? Czy to może jakieś powikłania po strunach głosowych czy coś innego? Proszę o poradę i wskazówki.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Odkasływanie może mieć związek z przebytą infekcją, ale także może być naturalną reakcją fizjologiczną związaną z paleniem papierosów. Oczywiście na podstawie tylko tego objawu nie można wysnuć żadnych wniosków, jednak w przypadku paleniu dużej liczby papierosów, warto byłoby wykonać także badania profilaktyczne w kierunku raka płuc. Nie wiem, ile ma Pan lat, ani skąd pochodzi, ale w niektórych województwach skrining w tym kierunku (tomografia płuc) jest bezpłatny. Jeśli na to się Pan nie zdecyduje, pomocne też być może rtg płuc. Proszę udać się do swojego lekarza rodzinnego i poprosić o poradę w związku z tym.
Pozdrawiam!