Przyczyna bólu barku po operacjach

Witam. Dlaczego po operacjach bolą barki. Przebyłam kolejno dwie operacje gin. i za każdym razem po przebudzeniu przez kilka dni utrzymywał się nieprzyjemny ból prawego - tym razem obu - barków. Jest to związane ze znieczuleniem, unerwieniem? W tej chwili dolegliwość się utrzymuje trochę za długo i mnie bardzo meczy. Podpowiedziano mi, że po wybudzeniu z narkozy przenoszą nas za ręce z łóżka na łóżko ale nie bardzo daję wiarę. Proszę o odpowiedz.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - Nigdy nie spotkałem się z przenoszeniem z łóżka operacyjnego unosząc za ręce.
Natomiast sprawa jest bardzo prosta - obie kończyny górne w trakcie narkozy są ułożone w głębokim odwiedzeniu - tak aby był w każdej chwili dostęp do naczyń krwionośnych. Jeżeli zabieg trwa dłużej - takie są konsekwencje
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med., Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Witam.
Ból barku jest typowy dla operacji laparoskopowych o wynika z naciągania skóry na skutek wytwarzania odmy otrzewnowej, czyli pompowania brzucha gazem. Jeśli te operacje były laparoskopem, to to jest przyczyną bólu. Jeśli nie, to może ból wynika z długiego leżenia na.plecach na twardym stole operacyjnym. Pozdrawiam i życzę zdrowia