Pałeczki kwasu mlekowego w pochwie

Jakie są przyczyny braku pałeczek kwasu mlekowego w pochwie?i co jest pomocne w przywróceniu równowagi ph i kwasu mlekowego? Słyszałam wiele opinii, że zachowanie prawidłowego poziomu pałeczek kwasu mlekowego w pochwie jest bardzo ważne, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych sposobów na to, jak poradzić sobie z ich brakiem. Chciałabym przywrócić równowagę ph pochwy żeby wszystko u mnie było prawidłowo. Czy mogłabym prosić o jakieś konkretne rozwiązania na moje problemy? może nazwy preparatów albo coś takiego? I jeszcze chciałabym zapytać przy okazji czym może grozić brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie? Czy to może mieć jakieś negatywne skutki uboczne dla organizmu? Na początku bagatelizowałam mój problem, ale teraz poważnie się nim martwię i chciałabym sobie z nim jak najszybciej poradzić. Z góry dziękuję za wszystkie porady i serdecznie pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, przyczyna takiego stanu może być długotrwała antybiotykoterapia lub niespecyficzne i przewlekłe zakażenia dróg rodnych. Na rynku są dostępne tzw. probiotyki ginekologiczne, które mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej flory pochwy. Pozdrawiam.